| ioan12345 a întrebat:

Ce carti imi recomandati de citit?(clasa a -4-a)

7 răspunsuri:
| biencushh a răspuns:

"Insemnarile unei pustoaice" sau "Jurnalul unui pusti".

| crissy001 a răspuns:

Daca nu ai vazut filmul shrek iti recomand sa citesti cartile pentru ca sunt mult mai educative. daca l-ai vazut poti citi carti despre vrajitoare si spiridusi daca te pasioneaza este o carte cu inorogi partea 1 2 3 4 si o carte are 179 de pagini dar asta depinde de ce iti place tia de ce te pasioneaza! daca iti plac florile citeste o carte despre cum au devenit ele si cum sau plantat cum arata bobul lor iar asta e si pentru pasiunea de a gradinari. daca te pasioneaza altceva te rog sa imi spui si iti voi da n raspuns rapid! toate cartile pe care ti le spun sunt pentru clasa a 4-a
te rog funda!

| MyMindRules a răspuns:

Buna!
Narnia,Atlasul de smarald,Sebastian Darketonguerintul Bufonilor(Philip Caveney),Tara Duncan - Cartea Interzisa - Sophie Audouin-Mamikonian,Tara duncan - Sceptrul Blestemat, Tara Duncan - Continentul Interzis, Altfel De Ingeri vol2:Lili St.Crow,Casa Noptii(toate volumele)
Bft!

| ooLaviii a răspuns:

Basme de Petre Ispirescu

Nuvele

Du-te la bibliote si cere carti de :"Ion Creanga; Petre Ispirescu; Barbu Stefanescu Delavrancea; Ion Luca Caragiale etc."

| dadu91 a răspuns:

Alege de aici Marina Sorescu – Greierele si furnica
Ionel Teodoreanu – Cearta;
Mircea Sântambreanu – Un smecher la lectie;
Lucian Blaga – Am pus la incercare cerul;
George Cosbuc – Pomul Craciunului;
Nicolae Labis – Fulg;
Vladimir Colin – Basme;
Eugen Ionescu – Legenda Romanitelor;
Octav Pancu-Iasi – S-a pierdut ceva…;- Fat Frumos când era mic;
Profira Sadoveanu – Casa care guita;
Petre Ghelmez – Inima mamei;
Mihail Drumes – Alfred Nobel – un mesager al pacii;
Ion Pilat – Martisor;
George Topârceanu – La Pasti;
Ion Agârbiceanu – Cersetorul;- File din cartea naturii;
Viorica Huber – Cum si-a facut Pamântul o plapuma;
Alecu Russo – Cântarea României;
Mihai Beniuc – Ma rog;
Mihai Beniuc – Dreapta judecata a imparatului;
Tudor Arghezi – Ex libris;
Petru Demetru Popescu – Mândricel;
Emil Gârleanu – Din lumea celor care nu cuvânta;
Marin Sorescu – Delta Dunarii;
Vasile Alexandri – Poezii;
Ion Al. Bratescu-Voinesti – Cea dintâi durere;
Petre Dulfu – Ispravile lui Pacala;
Calin Gruia – Povesti;
Mihail Sadoveanu – Aventurile sahului;
Marin Sorescu – Unde fugim de-acasa;
Alexandru Mitru – Legendele Olimpului;- Din marile legende ale lumii;
Victor Eftimiu – insir'te margarite;
Ion Slavici – Pacala in satul lui;
Mihail Sadoveanu – Dumbrava minunata;- Un om nacajit;

| ioan12345 explică:

As prefera o carte de actiune aveti vreo idee de carti (in afara de cartile de jules verne pe acelea le-am citit)

| imax a răspuns:

Harry Potter. Eu am citit-o. E foarte interesanta si te atrage sa citesti tot mai mult, deoarece tot timpul vrei sa afli mai mult. Daca iti place, eu ti-o recomand. Sau poti citi Cavalerii de Smarald de Anne Robillard. Sau Robinson Crusoe de Danil Defoe.