| VivianneMnt a întrebat:

Ce carti si/sau filme imi recomandati despre evrei in perioada nazismului?

6 răspunsuri:
| Lavinia218 a răspuns:

The boy in the striped pyjamas, Schindler's list, The Pianist. Acestea sunt cele care mi-au placut cel mai mult. Ar mai fi si Hidden in silence care de asemenea mi-a placut maxim, insa nu il gasesti online.

| valentingb a răspuns:

Buna, probabil cea mai groaznica lectura este " am fost medic la Auscwitz", care este autobiografia lui Mengele, un om mai ingrozitor decat Hitler. A facut lucruri inimaginabile, si le descrie in aceasta carte.
Filme despre holocaust sunt cu sutele, incearca sa citesti despre ce e vorba in fiecare, nu te poti uita la toate. Ai o lista aici:
en.wikipedia.org/wiki/List_of_Holocaust_films
Dar mi-a placut expunerea lui Charlie Chaplin din The Dictator. Uita-te si daca vei intelege ironia, iti va placea.

| Lynna a răspuns:

Uita-te la The pianist. Eu l-am vazut la scoala la ora de istorie ( mai aveam de vazut jumatate de ora din el maine dar eu deja l-am vazut) Este un film foarte emotionant, desi profa ne-a spus ca ceea ce am vazut noi in film este doar o mica parte din ceea ce au suportat evreii atunci. Este un film care chiar merita vazut!

| Pricked a răspuns:

Inglourious Basterds
Schindler's List.

| drhotzu a răspuns:

Pai au fost cateva filme foarte bune care nu au iesit pe piata: cum sa faci sapun de everu, cum sa speli cu gaze de esapament 10.000 in 5 minute.
911 fahrenheit - temperatura de prajit iudei... acum eu glumesc, dar mai bine te uiti la cateva documentare ca sa iti faci parere mai obiectiva un pic.

| alex500 a răspuns:

The pianist-te rog din suflet sa il vezi, este o capodopera!