| rosmary a întrebat:

Ce carti si filme crestin ortodoxe recomandati?

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

Savatie Baştovoi – Slava deşartă
Pr. Dr. Vasile Sorescu – Vederea lui Dumnezeu în primele trei veacuri creştine
Petre Ţuţea – Între Dumnezeu şi neamul meu
Savatie Baştovoi – O pogorâre la iad
Nicolae Steinhardt – Jurnalul fericirii
Pr. Adrian Făgeţeanu – Viaţa mea mărturia mea
Nikolaos A. Matsoukas – Istoria filosofiei bizantine
Nicolae Steinhardt – Dăruind vei dobândi
Søren Kierkegaard – Opere III
Ioan Mosu – Limonariu sau livada duhovnicească
Gheorghe Badea – Flori alese din învăţătura Sfîntului Ioan Gură de Aur
Søren Kierkegaard – Opere II/2

12 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Carti: Acuzatul "ZEK - 18376"; Sf Xenia cea smerita si nebuna pentru Hristos. Filme ortodoxe astept demult.

| costis a răspuns:

Carti sunt destule. Pentru filme crestin ortodoxe cine sa plateasca? Ai vazut macar vreun documentar de 15 minute despre Sf Serafim de Sarov? Sau despre Sf Leonid de la Optina? Insa sunt filme care, fara sa fie crestin ortodoxe, tintesc catre schimbarea omului. Restauratie (Robert Downey Jr), Vanatorul de cerbi (de Niro), si destule cu Robin Wiliams. Am mai vazut unul pe TVR, Egipteanul.

| LoveToHate a răspuns:

Eu am vazut filmul Ostrov, e interesant.
http://www.youtube.com/watch?v=JdXqcdqvZ_4

| LegionarulRoman a răspuns:

Savatie_bastovoi-Diavolul e politic corect

P.S:Iti recomand si cartile lui Virgiliu Gheorghe: Seria de 3 carti "fata nevazut a tele-viziuni" si "pornografia-maladia sec. 21"

| rosmary explică (pentru LegionarulRoman):

"Diavolul e politic corect" am citit-o.Mi s-a parut actuala.
Cat despre celelalte le voi citi. Am mai auzit de ele.

| NoShit a răspuns:

Agora.

| casablanca40 a răspuns:

Recomand filmul Jesus Camp

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Lecturi poti sa citesti Qvo Vadis Domine, o carte foarte frumoasa, in care actiunea se petrece in crestinismul timpuriu, in perioada persecutiilor.

Răspuns utilizator avertizat
| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

American Pie

| subcarpatii a răspuns:

Biblia.