| Sary a întrebat:

Ce e cu funditele astea ca toata lumea zice 'cel mai bun raspuns primeste fundita'
dau si eu fundita daca e importanta da cum si la ce ajuta?

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu te ajută cu mare lucru doar că un răspuns considerat câştigător îţi dă 100 de puncte. El reprezintă aprecierea celui care a pus întrebare pentru că tu de exemplu i-ai răspuns cel mai bine. Cu cât ai mai multe puncte cu atât ai un rank mai mare ( rankul trebuie să fie mic, şi punctele multe)

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa este in teorie, cel mai bun si folositor raspuns ar trebui sa fie rasplatit cu funda. In practica nu se respecta intocmai teoria.
Trebuie sa stii ca poti acorda funda doar unui singur raspuns dat la o intrebare pusa de tine, respectiv la cel pe care il consideri mai bun si mai folositor. Consider ca nu este atat de importanta dar, pentru cel care a pus intrebarea, este un mod de a rasplati si multumi pe cel care a dat raspunsul, iar pentru cel care primeste funda este o satisfactie in plus si o confirmare a faptului ca a dat cel mai bun raspuns(aceasta in cazurile ca este chiar asa, am vazut funde acordate unor raspunsuri gresite ori mai slabe decat altele).
Pentru a afla detalii poti citi raspunsurile la INTREBARI FRECVENTE. O zi buna!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Pe langa raspunsul dat, pentru care cel care ti-a raspuns primeste 50 de puncte, mai primeste in plus inca 100 pentru fundita! In legatura cu fundita, trebuie s-o dai la raspunsul care iti place tie cel mai mult! Chiar daca iti plac mai multe sau nu iti place niciunul, trebuie sa o acorzi. Daca nu o faci, o acorda robotelul TPU dupa ceva timp in functie de voturile celorlalti useri.Ca o concluzie, fundita seamana cam cu nota 10 acordata la scoala.Nu ajuta decat la satisfactia morala a celui care te-a ajutat! Se presupune ca, cu cat ai mai multe fundite, cu atat ai fost mai folositor altora!

| Xonia a răspuns:

A da o fundita inseamna a premia raspunsul care te-a ajutat cel mai mult
In dreapta raspunsului e o fundita gri, daca apesi pe ea se face portocalie, si asa premiezi raspunsul care te-a ajutat cel mai mult
Dupa numarul de fundite(dar nu numai)se ia ECHIPA TPU cand alege un nou expert TPU
Cand mai aleg expertul TPU se ia dupa raspunsurile folositoare, cat de serios ai fost cand ai dat raspunsurile, etc
Sper ca te-am ajutat:*

| LuS[z] a răspuns:

Crede-ma mai bine nu dai fundita...laughing)
fundita e un fel de recunoastere a faptului ca unul din raspunsurile pe care l-ai primit te-a ajutat cu adevarat.
Dar nu e obligatoriu sa oferi fundita
cei mai "disperati" ca sa zic asa...laughing)
dupa fundite sunt cei care cred ca a primi o fundita inseamna ca esti cel mai tare
dar oricum tu decizi cui vrei sa oferi fundita big grin

| Sin a răspuns:

Multi au impresia ca daca colectioneaza fundele vor ajunge "expert TPU" fara sa stie ca fundele nu au nimic de-a face cu asta.Multi dau raspunsuri aiurea si pe langa subiect doar pentru o funda amarata.

| Ilusion :X a răspuns:

Dexemplu tu m-ai intrebat acum ce-i fundita?
uite eu iti raspund, caruia ce te-a ajutat cel mai mult, etc.

deci? acum imi poti da fundita, nu? dai pe raspuns castigator la minebig grin

| Gentiana a răspuns:

Pai, fundita se da cand pui o intrebare pe TPU, si primesti mai multe raspunsuri, iar posesorul intrebarii citeste toate raspunsurile si, care considera ca e cel mai bun si potrivit raspuns... FUNDITA.
Este destul de importanta, atata timp cat ai o groaza de fundite poti deveni Expert TPU.
Poti da fundita, apasand in dreapta raspunsului la sectiunea ''Declara raspunsul castigator''...
Fundita?big grinkiss

| andra_7810 a răspuns:

Pai daca primesti fundita ai puncte bonus si inseamna ca raspunsul tau ii este de folos celui caruia i l-ai dat.

| Andra_3307 a răspuns:

Acest site este pentru. a da raspunsuri folositoare unor oameni care pun intrebari aici deoarece sunt o multime de useri care pot raspunde la ele! Fundita te ajuta sa devii expert TPU, acest lucru inseamna ca ai dat multe raspunsuri foarte folositoare si ai primit fundita! Gandeste-te sunta ltii cu 50 de fundite asta inseamna 50 de oameni care au avut nevoie de acel raspuns dar gandeste-te ga acel om a mai dat inca 230 de raspunsuri... fundita nu ajuta cam la nimic in viata reala dar in lumea virtuala inseamna un fel de premiu care este acordat unei pers care a dat un raspuns corect! sper ca tziam fost ed ajutor:phappy

| iuly_iulyana13 a răspuns:

Daca tu pui o intrebare si cineva iti da un raspuns folositor ii dai fundita

| iuly_iulyana13 a răspuns:

E ca si cumte-ar asculta profesorul si daca stii lectia iti pune 10winking

| roxanna_1751 a răspuns:

Fundita o dai celui c ti-a dat [dupa parerea ta] cel mai bun raspuns. si nu ajuta mai la nimic, doar ca acea pers care o primeste se simte bine ca a fost d ajutorhappy

| Sary explică:

Multumesc tuturor fara suparare dar cred ca am dat fundita gersit...

| Sary explică:

Cand am dat0o nu era toate raspunsurile care sunt acum.imi pare sincer rau si va multumesc foarte mult tuturor