| AngellSthefan a întrebat:

Ce este un prieten? Explicatie completa = funtita

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Prietenul este cel care te ajuta mereu care indiferent de situatie iti este aproape iti spune cand gresesti dar nu se cearta cu tine, care nu te barfeste care stie ce inghetata iti place, care nu se indragosteste de prietena/prietenul ta/tau care nu stie ce inseamna ``tradarea`` sh mai ales cel in al carui vocabular nu exista cuvinte de critica fata de tine care te apreciaza la adevarata valoare care nu te injoseste nu te jigneste dar nici nu te invaluie in adjective false la superlativ care nu ti se baga pe sub piele ca mai apoi sa te calce in picioare doar dintr-o invidie si ura nejustificata! acesta nu e numai un prieten ci prietenul adevarat deoarece sentimentele lui fata de tine sunt pure fara pic de rautate

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Prietenul este aceea persoana care te intelege si iti este aproape in momentele dificile. Iti dai seama cine iti este prieten cand suferi. Daca ai pe umarul cui sa plangi iti dai seama ca ai un prieten.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Un prieten este un om care are aceiasi dusmani ca tine!(Abraham Lincoln)

| cornculapte a răspuns:

Prieten este acela care e mereu langa tine, indiferent daca il suni la 4 noaptea sau la 5 dupa masa, care face tot posibilul sa te ajute, chiar daca asta implica sa se faca uneori de ras in fata altora sau sa intre in belele, care te accepta asa cum esti (rocker, ateu, incapatanat, enervant), care nu se supara daca ii imprumuti mereu bluza preferata si cand intra in casa ta se comporta ca si cum ar fi al lui.

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Este persoana care este mereu alaturi de tine, oferindu-ti cele mai bune sfaturi.este persoana care critica dar care nu iti ascunde adevarul oricare ar fi el(exp intr-o zi parul iti sta oribil insa prietenul adevarat iti zice.nu se ascunde si rade pe la spate). prietenul este acea persoana in care ai incredere deplina si care vrea sa te vada fericit si nu uita ca la rau sau la bine este langa tine...plange alaturi de tine cand iti este greu si se bucura de fericirea ta! sper ca este cat de cat complet raspunsul.pa-pahappy

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Prietene, ce e aia o funtita?

| lilboutique a răspuns:

Un prieten adevarat este cel care, in caz de nevoie, te ajuta, este cel care ramane langa tine cand altii te parasesc. Cei mai buni prieteni trebuie sa fie parintii, fratii, dar si alte persoane iti pot fi prietene, evident. Persoane cu preocupari comune, persoane care te inteleg etc. Un prieten adevarat îti poate face observatii asupra
comportamentului(dar nu in public si doar daca este cazul). Daca tii la el, trebuie sa il lasi sa iti spuna totul si bine si rau, ca sa existe intre voi o relatie deschisahappy.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Prietenul adevarat la nevoie se cunoaste". Un prieten adevarat este
cel care, în caz de nevoie, te ajuta, este cel care ramâne lânga tine
când toti te parasesc. Cei mai buni prieteni trebuie sa fie
parintii, fratii, rudele apropiate. Dar, ...de cele mai multe ori, nu
este asa! De ce? Unii tineri nu-si doresc compania celor mai în vârsta
decât ei, nu-si cauta prieteni printre cei vazuti bine în societate.
Mai târziu vor culege ce au semanat

| omtraisiomvedea a răspuns:

Pentru mine prietenie este atunci cand esti alaturi de prieten cu tot sufletul, cand il ajuti intotdeauna fara sa pui nimic in balanta, prietenul este persoana la care apelezi mereu cand simti nevoia sa te descarci, cand vrei sa fugi el e linia ta de oprire, este persoana in fata careia iti deschizi sufletul fara nici o teama si fara nici o rusine, persoana care te cunoste cel mai bine, care doar uitandu-se la tine stie cum te simti si ce simti.Parerea mea este ca intr-o prietenie cea mai importanta este increderea reciproca. Daca ea lipseste...atunci aia nu mai e prietenie.

| Fiction a răspuns:

Un prieten este o persoana in care poti sa ai incredere fara ca acesta/aceasta sa te tradeze, o persoana care sa te ajute la nevoie, sa nu se foloseasca de tine. Dar nu trebuie sa uiti ca nu numai el trebuie sa te ajute, ci si tu pe el, deoarece s-ar putea supara FOARTE tare pe tine, asta parand ca te folosesti de el.

| ḭṆḠḕṙḀṠ a răspuns:

Un prieten este acela care nu te lasa la greu, te incurajaza orice ar fi, te respecta..., dar mai sunt si unii de ii crezi prieteni dar in dos de barfesc si te fac sa te simti prost...sad
De aceea nu poti avea mereu incredere in prieteni sad

| cristianpopa a răspuns:

Daca esti inchis din diferite motive si iti suni prietenul la 3 noaptea, daca e cu adevarat prieten, va veni sa te scoata.

| notorious a răspuns:

Un prieten e ala de care te folosesti pentru un anumit scop! happy jajajajaja da-mi fundita aia!

| chivas21 a răspuns:

Persoana de care cineva este legat printr-o afectiune deosebita, bazata pe incredere si stima reciproca

| Marica_2964 a răspuns:

O sa afli la momentul potrivitwinking

| Filly_6570 a răspuns:

Un prieten adevărat îţi ştie slăbiciunile, dar îţi arată calităţile, îţi simte temerile, dar îţi întăreşte credinţa, îţi cunoaşte îngrijorările, dar îţi eliberează spiritul, îţi recunoaşte defectele, dar îţi subliniază posibilităţile. - Wiliam Arthur Ward

| Aicilef a răspuns:

Un prieten este cel care iti sta alaturi si nu te tradeaza niciodata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten adevarat este acela care te ajuta cand ai nevoie de el, care te asculta cand ai nevoie si tu la randul tau il asculti, care te sprijina cand iti este greu, care are incredere in tine, care este sincer, care tine la tine, care pune prietenia voastra mai presus de orice.Prietenul iti este asemenea unui frate sau asemeni unei surori, care nu spune secretele tale tuturor, cel de incredere. Prietenul este comoara sufletului nostru.

| AlExUtZa380 a răspuns:

Buna! Un prieten adevarat este un sprijin la care sa te duci in momentele cele mai grele.Este un/o frate/sora pentru tine, dar ai grija caci prietenii sunt de multe feluri:prieteni adevarati si prieteni falsi.Prietenii falsi sunt cei care mint mereu si iti fac rau.Ai grija de tine by3 by3!