| anonim_4396 a întrebat:

Ce este un amic? Explicatie completa (atentie, a nu se confunda cu cuvantul prieten). Acord

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Un amic este cea dintîi dintre literele alfabetului, scrisă cu caracter mic.
Un a mic!

| horia2012 a răspuns:

Amic.
Persoana de care cineva este legat printr-un sentiment de simpatie, stimă și atașament reciproc.
Prieten:
Persoană de care cineva este legat printr-o afecțiune deosebită, bazată pe încredere și stimă reciprocă, pe idei sau principii comune.

| SimonaCristina a răspuns:

Liera a, dar nu cu caractere mari. FUNDA?

| GoldandSilver a răspuns:

Un amic este un prieten cu care te intelegeti mai putin bine e mai diferit decat tine si prieteni tai il tratezi altfel vorbesti sarcastic pentru el tu pori fi prieten iar pentru tine el sa fie amic.

| SimionAlexandru a răspuns:

Un prieten este acea persoana care, te lasa sa fi tu insuti indiferent de situatie.
Un prieten este acea persoana care te sustine si te incurajeaza atunci cand doresti sa faci o schimbare in viata ta, chiar daca nu intelege exact motivul pentru care tu faci acea alegere.
Iti doresc o seara superba in continuare

| BiuL a răspuns (pentru SimionAlexandru):

A intrebat ce e ala amic si a specificat clar sa nu se confunde cu definitia cuvantului prieten...

| SimionAlexandru a răspuns (pentru BiuL):

E ca si cum am spune ""prieten" si "prieten mai putin important".
Amic, ar mai putea de asemenea, sa insemne:
O persoana cu care nu vorbesti prea des, nu te intalnesti prea des, mai mult va salutati din mers. Ceva in genul acesta

| Mikyss a răspuns:

Un amic este un fel de prieten dar cu care nu te intelegi la fel de bine, nu-i poti spune unele lucruri si cu care vorbesti ce ai de vorbit si atat eu cred ca este sinonim cu,, coleg''