| Bogdanys a întrebat:

Ce fier de calcat este mai bun cu talpa de inox sau talpa ceramica si de ce?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Cel mai bun este cu ceramica! Inoxul se zgarie in timp(trecerea peste nasturi metalici, fermoare, accesorii etc).In acele zgarieturi, sub efectul temperaturii, se depun ate/scame arse si cu timpul talpa devine arsa lipicioasa cand este fierbinte existand riscul lipirii de mateial si dogorirea/arderea aceestuia nemaivorbind de materialele sensibile la temperatura care se pot topi.Pe talpa ceramica/teflon acest lucru nu se intampla!

2 răspunsuri:
| Crazyeo a răspuns:

Inox pentru ca cel de ceramica nu calca bine! Bafta si o zi buna!

| iuliutzabulinutza a răspuns:

Cu talpa de ceramica eu am avut de amandoua si dupa parerea mea cel de ceramica calca mai bine si se incalzeste repede