| anonim_4396 a întrebat:

Cum se curata talpa unui fier de calcat?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pui pe hartie alba, curata, un strat gros de sare mare (grunjoasa), Incalzesti fierul si il freci apasat de sarea aia. O schimbi de 4-5 ori, pana se curata complet talpa fierului.

mlm
| mlm a răspuns:

Incearca cu un burete mai moale cu putin tix foarte fin si cu zeama de lamaie.

| jani a răspuns:

Cu smirghel...curata foarte bine... daca nu ai...pe ciment...in fata usi...asa facea bunica

| gherghe_9739 a răspuns:

Cu smirgherul cel mai mare!

| yoni a răspuns:

raised eyebrows cel mai simplu cu un burete (de vase) dar dinacela de sarma

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu creta, ai grija ce folosesti. in momentul in care talpa se zgarie fierul de calcat o sa "lipeasca"mai des. o bucata de creta alba si freci toata talpa fierului care trebuie sa fie fierbinte