| last_9432 a întrebat:

Ce inseamna a tine post de dulce(asta mi-a spus preotul dupa ce m-am spovedit happy )

Răspuns Câştigător
| cami_5314 a răspuns:

In zona mea se spune ca 'mananci de dulce', cand nu tii post, adica mananci lapte si produse lactate, oua si carne. Daca preotul ti-a zis ca sa tii 'post de dulce' el la asta s-a referit : sa te abtii de la lapte, oua si carne (pana de Paste probabil).

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu ai inteles tu bine. Ori e de post, ori e de dulce,(adica nu e de post)! Post de dulce nu am auzit sa fie!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sa tii post strict.

| LuS[z] a răspuns:

Sa nu mananci carne lapte si oua

| imiplacemov a răspuns:

Adica sa nu mananci produse de la animale. Lactate si carne

| Alecsie. a răspuns:

Adica sa nu mananci dulce!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu mananci dulcuri si alimente de la animale.sau care au in continut alimente de la animale:d

| myke a răspuns:

Frate cums a nu sti ce insemna sa ti post e incredebil ca ceilalti nu manca oua, lapte, carne si du-te la un control

| yopace a răspuns:

Inseamna ca esti prea gras/grasa si ti-a spus sa nu mai mananci dulce ca o sa te ingrasi mai tare.Simplu.

| yopace a răspuns:

Inseamna ca esti prea gras/grasa iar popa ti-a spus bine sa nu mai mananci dulce ca o sa te ingrasi mai tare si ajungi pe mana lui laughing