| BUBULINA a întrebat:

Ce inseamna pentru voi : POCAIT?

Răspuns Câştigător
| BeT a răspuns:

Pocait nu inseamna sa fi inscris in vreun cult sau secta sau sa iti povestesti"pacatele"greselile vreunui popa, sau calugar. Pocait inseamna sa incerci sa descoperi Divinitatea pe adevaratul Dumnezeu, apoi sa iti recunosti toate greselile si sa promiti ca vei incerca sa te schimbi, sa iti ceri iertare oamenilor care le-ai gresit si sa incerci sa respecti Legile Divinitati.

25 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Primul sens este acela de persoana care regreta viata pacatoasa dusa si se intoarce la respectarea stricta a moralei crestine.Este vorba despre omul care se caieste. Exista si al doile sens al cuvantului care se foloseste in limbajul popular, nu in limba literara."Pocait"este un termen generic denumindu-l pe acela care a parasit confesiunea ortodoxa si s-a incadrat intr-unul din cultele neoprotestante(adventisti, penticostali, baptisti).

| BUBULINA explică:

@kayus, oliana are dreptate, eu nu's pocaita
eu habar nu am ce inseamna, de aia am intrebat confused
eu sunt verisoara cu maimuta

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Sub denumirea de "neoprotestanti" sau "pocaiti" sunt inclusi baptistii, evanghelistii, crestinii dupa evanghelie, penticostalii, adventistii de ziua a saptea. Pocainta sau "metanoia" este un termen biblic care inseamna "schimbarea mintii", "intoarcerea de la pacat la Dumnezeu". Implica schimbarea conceptiei despre viata, in sensul privirii ei din perspectiva lui Dumnezeu si nu din perspectiva egoismului propriu. Pocainta inseamna a te cai (a-ti parea rau) de pacatele proprii, a le marturisi lui Dumnezeu si a te ruga lui Dumnezeu pentru iertarea lor, insotita de hotararea ferma de a nu le mai practica. Termenul de "pocainta" nu a aparut odata cu pocaitii, el exista demult in ortodoxie, in Taina Spovedaniei.

| BeT a răspuns:

@c2rmen, ce inseamna pentru, tine fariseu?

| smileyface a răspuns:

Pocait inseamna cineva care se caieste. Termenul de "pocait" li se atribuie deseori neoprotestantilor.
Pentru cunoscatori, pocainta inseamna lepadarea de pacate si intoarcerea la Dumnezeu. happy

| LCD a răspuns:

In nici un caz nu e o religie asa cum crede toata lumea...si cum toti isi bat jos oh go on
e vorba de schimbarea ta, de pocainta, dezlegare, iertare, intoarcerea la D-zeu, marturisire.
A crede, a respecta si a rezista departe de pacatele lumii

| vladteodor97 a răspuns:

Pocait se refera la cel care si-a marturisit pacatele in fata lui Dumnezeu si s-a cait pentru ele. Pocainta nu inseamna cum cred multi asa zisa schimbare a religiei.

| deeeeeebora a răspuns:

Pt kayus...eu cred ca atribui cuvantul pocait celor neoprotestanti. Vreau sa-ti spun ca ei nu se cred sfinti, au si ei pacate, dar incearca sa si le indrepte si cum orice gradina are uscaciunile lui nu este necesar sa generalizezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Am incalcat cel putin 5 din cele 10 porunci,
Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pan-atunci''

| P1slaruMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant! Dar vreau sa te intreb crezi ca vei trai pana la 90 de ani daca deja ai incalcat 5 porunci?! + ca ai vrea sa pacatuiesti in continuare. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O persoana care regreta o fapta, gand, jignire si o recunoaste in fata cuiva sau chiar a divinitatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@kayus gresesti, @BUBU LINA nu este pocaita, din contra!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand un om regreta lucrurile rele facute in viata, se numeste pocainta. Pocaitul ar putea fi considerat cel mai curat sufleteste om. Dar in ziua de azi, multi au luat exemplul,, fariseilor si carturarilor``.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@traian un om fatarnic, care se roga doar pentru vazul lumii. Asta imi amintesc, daca ma insel, scuza-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta in biblie si vei gasi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine anseamna pocainta un lucru sfant si vrau sa ma pocaiesc amin costelus gangal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pocaita inseamna sa te lasi de toate lucrurile pe care le faceai candva si anume: curvia, necuratia, patima, pofta rea si lacomia care este o inchinare la idoli, asa ne spune biblia in Coloseni 3:5, apoi daca cititi mai departe tot in Coloseni cap. 3 spune asa: dar acum lasati-va de toate aceste lucruri: de manie, de vrajmasie, de rautate, de clevetire, de vorbele rusinoase care v-ar putea iesi din gura, ne mai spune sa nu ne mintim unii pe altii, dar mai presus de toate trebuie sa fim plini de dragoste, daca suntem plini de dragoste atunci vom respecta si ceea ce scrie in Biblie si cu siguranta ne-am pocai, dar daca nu vom face toate cele scrise in cuvantul Domnului adica Biblie, atunci vom ramane in pacatele noastre si va fi vai de noi. DOMNUL SA VA BINECUVANTEZE SI SA VA LUMINEZE PE FIECARE DUPA CUM EL VA VOII. AMIN.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ati cunoscut vrodata un om rau, care s-a schimbat radical? Inchipuiti-va un sot rau. Vine baut acasa, apoi incepe scandalul, batai, injuraturi, etc. In urma careia ramane doar rusine, rani, datorii, s.a.m.d. Ce fericire spulberata. Sarmana femeie e distrusa. E de nesuportat, asai?

Dar hai sa ne imaginam ca omul nostru se schimba radical. Intreaga familie radiaza de fericire. Vecinii, rudele, cunoscutii simt si ei intreaga schimbare si se bucura, nu? Am putea spune cu totii intr-un singur cuvant: frumos! Ce frumos este acum cand toate lucrurile s-au facut noi. Nu?
Ei bine, asta face pocainta. Pocainta, cuvant frumos. Ce frumos este atunci cand cel care ti-a gresit, cel care c te-a ranit, vine la tine si se caieste. Ii pare rau de ce-a facut si-ti cere ierate.

Ai un copilas dragut care mereu nu te asculta, mereu iti face necazuri si de multe ori ti-e rusine sa mai iesi cu el la cumparaturi. Dar intr-o zi, vine la tine si-ti zice:
-- mamii( tatii), am fost asa rau si purtarea mea fata de tine a fost asa de urata, te rog, te rog ma poti ierta?,.si de azi inainte vrei sa ma ajuti sa nu mai gresesc? Imi pare tare rau ca te-am suparat si te-am facut de rusine.( si lacrimile incep sa-i curga din ochisorii aceia dulci)
Ei ce ziceti? Nu-i frumos sa vezi chiar si o inima micuta ca se caieste? Dar una mare, atunci cand si greselile mari sunt corectate?
Vedeti dar, noi stim ce inseamna cainta si o gasim frumoasa atunci cand ea vine dint-o inima sincera. Dar nu-i asa ca ni se pare urata pocainta? De ce? Va zic eu, nu suntem obisnuiti cu cuvantul, mai mult de-atat; nu suntem din aceia care sa stim sa ne caim atunci cand facem raul.
Pocainta contine in ea cainta. Po-cainta. O cainta adanca. Nu-i frumoasa cainta adanca? Ce te impresioneaza: o cainta de suprafata sau una adanca? Atunci pentru ce nu iubim pocainta? De ce ne e scarba cand auzim de pocainta? Daca zi de zi am vedea si am auzi batai, violuri, hotii, crime, etc. Cu toate ca acestea ar trebuii sa ne aduca o stare de scarba parca tot am fi curiosi sa asculatam stirile de la ora 5 si maine. Nu-i asa? Parca tot am fi curiosi sa mai vedem si maine ce se mai intampla. Dar daca zi de zi ar anunta posturile TV de binefaceri, de sume pentru.donatii in favoarea celor in nevoi, de oameni schimbati din rau in bine, daca am auzi zilnic de ridicarea de ANL-uri, cantine sociale, ridicarea de scoli, spitale, biserici, de servicii divine, predici, etc. Cu siguranta acestea nu intereseaza publicul larg si televiziunea respectiva ar da faliment cat de curand.

Nu ca ne-ar interesa raul, dar ne-am obisnuit cu el. Cel rau a vrut ca lucrul acesta sa ni se para ceva obisnuit. Sa faca parte zilnic din viata noastra cotidiana. Iar noi suntem curiosi mai mult a afla raul decat binele. Cand auzim de bine, de un lucru bun, parca nu ne mai mira faptul, nu starneste atata interes. Cand apare un caz care face valva, un scandal politic sau un articol de descoperire socanta a unui caz fie simplu fie celebru, toate ziarele se vand bine, dar aproape nimeni nu cumpara un ziar sau o revista crestina, unde se promoveaza binele.

Nu v-ati pus intrebarea de ce?

Cand noul testament s-a scris, in limba greaca, cuvantul pocainta se scria: μετάνοια, adica metanoia. ( schimbarea mintii, intoarcerea de la rau ) Cand s-a tradus din limba greaca in limba romana s-a scris pocainta. Era mai pe intelesul taranului roman. Toti stiau ce e aia cainta. Si nu una oricare... Pocainta e complexa. E foarte adanca. E cuprinzatoare, de aceia cred ca traducatorul a ales acest cuvant pentru limba romana. Metanoia nu era un cuvant uzual la noi.
Pocainta nu este ceva de apucat foarte usor. Cei ce nu o accepta, nu o inteleg. Si daca o inteleg, fiind plini de pofte nu pot sa o primeasca ca ea le sta impotriva. Asa ca e clar de ce o urasc. Este vadit ca nu-i cunosc si nici nu vor sa beneficieze de marile binecuvantari ce le aduce. Pentru ca cineva ( a vrut sa fie batjocoritor ) a clasat-o pentru cei retardati, inapoiati, inculti, ea ramanand cunoscuta doar de catre cei ce citesc Biblia si de catre cei ce o practica.
Pocainta, este porunca lui Dumnezeu data de Isus Hristos fiecarui om, care vrea sa aiba parte de mantuire. Fara pocainta nu este mantuire. Nu pocaitii zic asta, ci Domnul Isus Hristos. Dar diavolul, ca oamenii sa nu ajunga la pocainta a facut acest cuvant sa fie asa de urat auzit si rusinos in urechile oamenilor si gresit inteles. Atunci cand omul aude de pocainta sa respinga din start acest cuvant. Caci stia el ce stia ca numai prin pocainta esti placut lui Dumnezeu. Nu-l deranjeaza pe satana daca maergi la bisereica, sa citesti din biblie, sa ti posturi, sa faci milostenii si cate altele te lasa, doar sa nu te pocaiesti... Cred ca nu v-ati gandit niciodata adanc la aceste lucruri.

Ce este POCAINTA ?

Spuneam ca este porunca lui Dumnezeu.

Ioan Botezatorul a propovaduit-o. ( Matei 3:1-3 )
In vremea aceea a venit Ioan Botezatorul si propovaduia in pustiul Iudeii. El zicea: "Pocaiti-va, caci Imparatia cerurilor este aproape." Ioan acesta este acela care fusese vestit prin proorocul Isaia, cand zice: "Iata glasul celui ce striga in pustiu: "Pregatiti calea Domnului, neteziti-I cararile."

Apoi, dupa ce Ioan a pregatit calea Domnului, a venit Domnul Isus si a zis : ( Matei 4:17 )De atunci incolo, Isus a inceput sa propovaduiasca si sa zica: "Pocaiti-va, caci Imparatia cerurilor este aproape."

( Faptele apostolilor 17:30, 31 )
Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca; pentru ca a randuit o zi in care va judeca lumea dupa dreptate, prin Omul pe care L-a randuit pentru aceasta si despre care a dat tuturor oamenilor o dovada netagaduita, prin faptul ca L-a inviat din morti !"

Vedeti dragi cititori ca pocainta este venita de sus, din cer. Nu de la oameni sau ca ceva venit de la ei ( cum cred unii dintre voi ), ci este porunca data de Dumnezeu, propovaduita de cei trimisi de El, pentru fiecare om de pe planeta pamant.
Modelul nostru de o pocainta desavarsita este aratat in Mantuitorul lumii, adica Isus Hristos. Cuvantul scripturilor spune scopul acestei pocainti, care face posibila in viata cuiva sa fie o lumina pentru cei care n-au pocainta. Astfel cel pocait ajuta prin trairea lui si prin puterea cuvantului lui Dumnezeu si celui nepocait. Cum? Asa cum scrie la ( Fapte 26 :18 ):
"ca sa le deschizi ochii, sa se intoarca de la intuneric la lumina, si de sub puterea Satanei la Dumnezeu; si sa primeasca, prin credinta in Mine, iertare de pacate si mostenirea impreuna cu cei sfintiti."

Deci ce este pocainta?
-- o cainta adanca la ceea ce ai facut rau, pacat. Dar nu se opreste aici...
-- intoarcerea la Dumnezeu. Parasirea raului si inceperea sa faci binele. Iti intorci spatele la lume si te intorci cu fata spre Dumnezeu. Si nu se opreste aici...
-- nasterea din nou. Rastignirea eului nostru. Omorarea omului celvechi si invierea omului cel nou, facut dupa chipul lui Dumnezeu. ( Isus ) Toate lucrurile vechi ale omului ( pofte, placeri, obisnuinte pacatoase si tot ce vine din firea noastra pamanteasca care conlucreaza cu lucrurile lumesti, de-acum toate trebuie in mod obligatoriu sa nu mai stapaneasca fiinta noastra. Ele trebuie inlocuite cu cele sfinte, adica sa devina noi. Toata trairea noastra sa fie pentru Dumnezeu, dupa principiile lui Dumnezeu. Si nu se opreste aici.
-- ...ci e o lupta continua toata viata noastra pana inchidem ochii. Mereu vom gasi ca trebuie sa ne mai pocaim de ceva. Tot timpul avem de luptat, de scos afara ceva din trecutul nostru rau.
-- ea trebuie sa duca spre sfintire, apoi spre desavarsire.
-- numai prin pocainta ajungem VREDNICI de Imparatia Cerurilor. Daca nu ne facem vrednici (noi) de cer nu vom intra in el. Si aceasta este o datorie obligatorie.

Vedeti cat de importanta este pocainta?

Cine o dispretuieste?
Cel fara de minte. Cel care nu cunoaste valoarea ei. Stiti cum ?

Ia da-i unui copilas de vre-o 3 anisori o ciocolata si o 100 de euro. Ce va alege el?
Ciocolata sau 100 de euro?

Asemenea copilasului fara minte fac alegerea cei mai multi oameni ai planetei.

Majoritatea oamenilor alearga dupa placerile de-o clipa ce le ofera lumea aceasta trecatoare. O viata plina de realizari, in care oamenii zic asa: sa bem si sa mancam ca miine vom muri.
Cu alte cuvinte: sa avem aici cat mai multe bunatati, sa ne distram cu ele bine, ca si asa viata e scurta.

Dar cine este intelept nu gandeste asa. El se uita si vede dincolo de mormant.

http://www.youtube.com/watch?v=2rYqCozzlao

Cine este acela?

http://www.youtube.com/watch?v=8mgTSdcjLLA&feature=related

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa recunosti pe genunchi in fata Lui Dumnezeu ca esti pacatos si sa renuti la tot ce este lumesc si sa-ti dai viata si inima in mina Lui

| kayus a răspuns:

O tampenie, se acorda ajutoare in alimente? multi asa au ajuns pocaiti.
Pentru mine asa ceva nu exista, sunt rai, fatarnici inclulti, dar mai ales rai, de-o rautate iesita din comun. Este inutil sa-mi rapsundeti.

| kayus a răspuns:

Intrebarea a fost pusa sigur de o pocaita, va faceti reclama?

| kayus a răspuns:

@oliana, m-as mira.

| kayus a răspuns:

@BUBU-LINA, verisoara cu maimuta- incantat, eu sunt verisor cu omul laughing

| VladCzR a răspuns:

Kayus are dreptate. mare dreptate pocaitii sunt niste oameni foarte rai care nu le pasa de ceilalti ci doar de ei si sunt fatarnici.comentati ce vreti despre comul meu dar stiu ca e adv ce am zis aici

| Kakahumba a răspuns:

Pai pocait sincer sa spun inseamna ca:
1. Pocaiti in general respecta biblia fac tot ce face biblia
2.Nu fac ce fac ortodoxi(cruce, inchinarea la idoli si cele cele)
3.Toti spun ca cica a fi pocait inseamna "a fi mai bun si a iti recunoaste pacatele
4.I-ai dat funda la BeT degeaba pentru ca nu ti-a spus nici jumatate din cuvantul respectiv
5.In majoritate ortodoxi iau cuvantu "Pocait" ca pe un cuvant rau. da sincer sa spun cei care sunt va dau un sfat nu i bagati in seama
Cam atat. O zi bunawinking