| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna mai exact "pocait"?

Răspuns Câştigător
| Graphee a răspuns:

- Unii cred că pocăinţa, este aceea, de a te converti la o altă religie. NU, nu este aşa. Dacă te-ai pocăit, rămâi la aceeaşi religie. Pocăinţa nu este o religie. Înseamnă mărturisirea păcatelor, încercând să te schimbi, şi să ajungi un adevărat creştin. Să respecţi legile creştine, ducând o viaţă plăcută lui Dumnezeu. Deşi unii au înţeles pocăinţa greşit, acum fiind la o altă religie, primind diferite lucruri etc.

http://www.rcrwebsite.com/repent1.htm
Numai bine.

2 răspunsuri:
| BigV a răspuns:

Prost cu diploma!

| Pisoiul a răspuns:

Pocait inseamna omul Penticostal care a ales cainta si sa fie alaturi de Dumnezeu dupa aceasta viata pentru al sluji.Mai inseamna si a cere iertare imparatului atot ceresc Dumnezeu. Ortodoxie/Ortodox-Om drept.Catolic-Adept al catolicismului.