| denid3nysa a întrebat:

Ce ne defineste ca romani?
Am nevoie de un raspuns urgent! happy

Răspuns Câştigător
| Gnomic a răspuns:

daca te referei la istorie, poate a fost un popor care stia de patriotism, respect pentru patrie si neam odata de mult. Vremurile acelea nu mai sunt. Traim opusulacelor vremuri, un fel de ignoranta in masa. Daca te referi la mentalitatea acuala a oamenilor in general, ne definim ca niste oameni ironici ( pana si cel mai ignorant ar vrea sa rada putin de cel ce greseste ), conmetitivi ( pe ideea e mai buna capra vecinului ), invidiosi, materialisti, nu ne place libertatea ( ne lasam condusi de lucruri care nu ne plac ) asta poate din frica de a fi independenti sau resemnati ca nu aveam alte alternative ( in '89 tinerii din Timisoara isi sacrificau viata in semn de protest contra unui sistem care le limita libertatea, acum nimeni nu mai face nimic desi circumstantele in care traim sunt asemanatoare ca gravitate ), uneori prea ignoranti, nu mai avem spirit de sacrificiu, suntem blazati. Daca te referi la valori. Din generatia noatra poate pe viitor o sa vedem niste valori dar in momentul de fata nu cred ca sunt. Cel putin nu sunt atat de multe cum erau inainte.

9 răspunsuri:
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Meltenismul pur-sânge, ca la noi la nimeni.

| DrunkenRat a răspuns:

Simtul unic al ironiei. Recomand: http://www.youtube.com/watch?v=aNwwZc8YcvM

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Hmmm,presupun ca vrei lucruri bune,
dar daca e sa iau totul in general nu prea gasesc ceva, totusi imi rascolesc mintea, si singurul lucru care il gasesc e.
DISTRACTIA, romanii stiu cum sa se distreze fata de alte popoare happy

| hkr a răspuns:

Prostia de multe ori dar si mintiile destepte.

| sensa a răspuns:

Nesimtireawinking

| AlinKun a răspuns:

Pai ne defineste unele minti briliante pe care am avut onoarea sa fie Romania sportivi ca hagi si nadia si mancarurile noastre traditionale

| ăăăăăăăăââââLoâding a răspuns:

R-recunostinta ( depindee.nu mereu)
O- omenie (cu Basescu niciodata)
M-moarte (asta da)
A-Ajutor (posibil waiting)
N- neintelegere (Paa sisteem laughing)
I-Iertare (daa creed )
A- Antrenameent (pentru al bombarda pe Base )...gataa :* asta`i ROMANIA si chiar daca e najpaa eu suunt mandra da eaa : >:p

| spike625 a răspuns:

Nu se poate spune pe site

| danadana28 a răspuns:

Gastronomia, traditiile, portul popular, etc. big grin