| Delilahhh a întrebat:

Ce ne definește pe noi ca romani?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Limba română. Dar aceasta o poate deține și cineva care a învățat-o fără să fie român. Deci limba română ca limba maternă. Sentimentul de apartenență la comunitatea de români. Obiceiuri, datini religia, istoria. Viitorul comun.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Limba ne defineste si ca fiind latini

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Da, dar noi suntem cei mai romani dintre latini, suntem români.

| Darkmagic a răspuns (pentru sadrian46):

Mi-a stat ceasul cand am aflat ca un popor este "definit" de dictionare si useri TPU prin "limba" sau "areal geografic".
Ce se mai poate face in privinta "amaratilor" de mexicani care vorbesc spaniola sau a brazilienilor, care oficial, vorbesc portugheza, plus inca vreo 200 de limbi?
Cum definim poporul evreu sau pe cel kurd, daca "saracul" nu are o apartenenta majora la un bine conturat areal geografic?
Egiptenii si-au pierdut limba lui Khufu si Ramses, in favoarea elenei si mai apoi, a limbii arabe.

Am dat doar trei exemple, pentru intrebarea:
Cum palosul lui Ahile, un popor este definit de limba?
Nimic peiorativ, vreau doar sa-ti meriti funda. happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Darkmagic):

Eu zic să îți repornești ceasul și să îți resetezi și gândelul, în același timp.
Întrebarea era. Noi ca români, definiție.
Atât. Dta ca să îți arăți erudiția, să știe tot TPU, ne plimbi prin istoria și geografia pe care o cunoști.
Noi spunem, noi, cei de pe TPU care am răspuns cu ceea ce știam noi despre noi, de exemplu eu despre mine, că limba română mă definește ca român.
Dta când auzi asta, îți stă ceasul și ți se sparie mintea.
După ce se sparie, mintea ta rătăcește prin Mexic și prin Egiptul antic.
Deci după tine, limba română, care cred, susțin și semnez, o vorbesc de când m-am născut, nu mă definește ca român. Sau nu este destul e superfluu, lipsește ceva.
Asta este ca și cum mi-ai spune, da vorbești tu românește, dar asta nu este de ajuns să fii definit ca român.
Atunci, ca să te provoc și eu, la fel.
Cum scutul și casca lui Patrocles, sunt, ce sunt, dacă vorbesc românește, trăiesc în România, sunt creștin ortodox, îmi place costumul popular românesc, cu chimir, pușca și cureaua lată, sunt mândru că sunt ardelean, sunt gata dacă țara mi-o va cere, să o apăr și mai ales vorbesc românește, cum ciocanul lui Hefaistos și arcul Dianei și fluierul lui Anton Pan, sunt altceva decât român?
Eu zic să îți trimiți ceasornicul și gândelul la reparat.

| Darkmagic a răspuns (pentru sadrian46):

Opreste-te, m-ai convins.
Limba romana...ii defineste pe romani. big grin
Cum ii considerati voi pe cei plecati la munca prin lume?
"Excelenti romani", "Buni romani", "Reprezentativi romani", "Harnici romani"...
Exact.
Ce uita si pocesc, intr-un procent urias, cele 4 milioane de romani plecati prin lume, dupa doar 2-3 ani de lucrat prin Italia, Spania, etc?
Exact Aia care...va defineste. big grin
Daca nici cu asta nu esti de acord CA E o problema, atunci iesi afara putin din acvariul in care stai, fara sa versi acid, caci nu am avut deloc intentia sa fiu acid cu tine.
Sunt FOARTE de acord cu restul spuselor tale: "religia", "traditiile", "costumele", "arta", etc, am dorit doar sa aflu parerea ta in legatura cu "limba care defineste".

| sadrian46 a răspuns (pentru Darkmagic):

Eu am decis că cei de pe TPU cu care conversez sunt toți prietenii mei, dar nu prietenie Facebook, ci prietenie UPT, ba chiar UPT-TPU, Toți Pentru Unul- Unul Pentru Toți.
=====
Cum ii considerati voi pe cei plecati la munca prin lume?
"Excelenti romani",
Da, Eugen Ionesco, Elvira Popesco, Mircea Crișan, Palade, Constantin Brâncuși, Generalul Pomuț, Henri Coandă, Miron Costin, Nadia Comăneci, o să caut toată lista, sunt cam 100.
Buni romani, Da Ion Rațiu, și mulți alții care au luptat din diaspora pentru România.
Reprezentativi români.
Da cei de mai sus dar acum o să mai caut.
Harnici români. Da, sunt români care conduc companii mari, care au făcut avere datorită hărniciei lor.
Mai sunt și alții tot harnici, apreciați acolo datorită hărniciei lor.
Un exemplu scurt. Am participat ca agent de recrutare pentru o fabrică de îmbuteliere apă plată de pe teritoriul unei baze americane din Irak. Fabrica era semiautomatizată, dar cu supraveghere umană, ca să fie reparată dacă ceva se bloca.
Lucrau acolo mecanici din Pakistan, adică indieni, adică țigani.
Lucrau și mecanici români, unul fiind vecin de cartier trimis de mine. El mi-a relatat. Dacă se oprea banda în zona unde era un mecanic pakistanez acesta spunea. S-a oprit banda, și stătea să vină cineva din USA să o repare. Dacă se oprea unde lucrau mecanici români, punea mâna pe scule, cu șuruburi, sârmă clește, meșter mare, mare meșter, șurubel, șurubel. sârmuliță și covrig, patent și cheie franceză, își puneau scăfârlia la contribuție și reparau ei, nu așteptau să le pice pară mălăiață în gura lui Nătăfleață. De aceea erau preferați.
Alt prieten apropiat al meu, deci nu vorbesc din auzite a mers acolo în Spania la cules. A fost atât de apreciat pentru seriozitatea lui, încât patronul care avea hectare multe i-a cedat o bucată de teren și l-a ajutat să își facă acolo o casă, căci treptat a ajuns să administreze acolo afacerea. La Microsoft în USA, se vorbește (și)românește, iar acolo selecția este 1/10000 la angajare, tot români harnici. Și eexmplele pot continua.
=====
Ce uita si pocesc, intr-un procent urias, cele 4 milioane de romani plecati prin lume, dupa doar 2-3 ani de lucrat prin Italia, Spania, etc?
=====
Da, sunt unii plecați pe la 1900, în America, vorbesc o limbă română de la 1900, au cuvinte ca bărdei = birthday. Așa pocit, au biserici românești și ascultă posturi românești. Să îi cauți pe cărțile de telefoane landline de acolo, Ionescu și Popescu, sunt un milion, poți vorbi cu ei românește.
=======
"Buni romani", "Reprezentativi romani", "Harnici romani"...
Exact.
=====
Daca nici cu asta nu esti de acord CA E o problema, atunci iesi afara putin din acvariul in care stai, fara sa versi acid, caci nu am avut deloc intentia sa fiu acid cu tine.
=====
Poți să verși dta acid, că eu sunt bazic.
Da, aceasta este o problemă.
De aceea eu aș in invita cât mai mulți români din Diaspora pe TPU.
Aș lupta pentru unitatea tuturor românilor de pretutindeni.
Aș acorda cetățenie română tuturor românilor de pretutindeni.
De ce? Conform constutuției, habar n-am care versete,
țara se obligă să apere pe cetățenii ei oriunde s-ar afla. Așa fac evreii, și îi felicit pentru asta.
O să te invit să fim prieteni de limbă română.

| Delilahhh explică (pentru sadrian46):

Meriți fundița, am știut de la bun început.
Și eu sunt tot în diaspora, studiez aici, fac muzică aici, predau în limba lor. Și totuși nu am uitat limba mea, nu am uitat și nu mă fac că uit de unde am plecat nici o secunda. Din contra, reprezint țara noastră și folclorul românesc și mă mândresc cu faptul că sunt româncă. Da, în ciuda tuturor lucrurilor negative care se întâmplă în România sau a răutăților cu care noi, românii, inevitabil ne întâlnim în diaspora.
Limba maternă nu se uită. Poate doar dacă nu ești om. Iar printre români mai sunt și oameni, "românii buni".

| sadrian46 a răspuns (pentru Delilahhh):

Nu știu cum e cu funda și unde se dă și unde apare că mi-ai dat-o.
Dacă faci muzică, fiul meu e violonist, are orchestra DEVAS din Brașov, cântă piese compuse de ei.
https://www.youtube.com/user/OhDevasDevas

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cand suntem sus uitam de cei de jos. Si mai ales de unde am pornit. In ziua de azi esti sufocat de asemenea exemple.

| RAY a răspuns:

Simtul umorului,indiferent de cat de rau o ducem mereu vedem si partea pozitiva,asta e bine,doar ca ne complacem in acelasi zona de confort,traim modet,asteptam viata de apoi, frumusetea fetelor, dracula, uni sportivi, corptia prostia, hotia, ignoranta, barfa, critica, un popor care inca e prima dreapta a lui maslow

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostia.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Efectul turmei

| YesorNo a răspuns:

Painea rolling on the floor

| Delilahhh explică:

Meriți fundița, am știut de la bun început.
Și eu sunt tot în diaspora, studiez aici, fac muzică aici, predau în limba lor. Și totuși nu am uitat limba mea, nu am uitat și nu mă fac că uit de unde am plecat nici o secunda. Din contra, reprezint țara noastră și folclorul românesc și mă mândresc cu faptul că sunt româncă. Da, în ciuda tuturor lucrurilor negative care se întâmplă în România sau a răutăților cu care noi, românii, inevitabil ne întâlnim în diaspora.
Limba maternă nu se uită. Poate doar dacă nu ești om. Iar printre români mai sunt și oameni "români buni".

| sadrian46 a răspuns (pentru Delilahhh):

Nu numai că nu se uită.
Dar dacă ești român bun, asta nu înseamnă șovin, faci așa.
Dacă te-ai stabilit în altă țară, și ai acolo urmași, indiferent dacă ești mama sau tata lor.
Vorbești acasă românește, îl inveți pe copil limba română, iar limba țării el o va învăța cănd iese din casă în comunitate la școală.
Dacă este acolo o școală în română îl dai la acea școală.
Îi povestești despre țara în care te-ai născut, ca despre o țară minunată cum nu-i alta pe pământ.
Dacă ai bani, revii cu el în România, îți vizitezi rudele de aici.
Nu te duci în vacanță în Honolulu și Tasmania, vii aici la munte și la mare.
Îl ajuți să cunoască istoria, literatura și cultura română.
Aceasta va face parte din identitatea lui, ca parte distinctă care îl va ajuta să depășească greutățile vieții.
Nu e obligator, Așa fac evreii. Așa au supraviețuit de multe mii de ani.

| Delilahhh explică (pentru sadrian46):

Mi se pare foarte sănătos ceea ce scrieți.
Încă nu am copii dar lucrez cu copiii?

Foarte frumos. O să ascult.

| sadrian46 a răspuns (pentru Delilahhh):

Mai vreau să fac ceva cu dvs.
Acolo unde sunteți, veți rămâne să trăiți acolo?
Dacă da, mai am o idee personală care merită să o ascultați din partea mea.

| Delilahhh explică (pentru sadrian46):

In momentul de față aș spune nu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Delilahhh):

Nu la ce?
La rămas acolo sau la ideea mea?
Am un mesaj privat pentru tine.

| Delilahhh explică (pentru sadrian46):

La ramasul aici.
L-am citit.