| jeff_9730 a întrebat:

Ce parajituri stiti?(reteta va rog).

Răspuns Câştigător
| Emanuel_1209 a răspuns:

Uite cateva exemple:Timp de preparare:
30 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
Ingrediente pentru 6 cupe:
2 portocale
2 mandarine
2 kiwi
3 felii ananas proaspat
2 mere
o banana
6 linguri vin alb dulce sau sampanie
200 g frisca
visine pastrate la aspirina

Mod de preparare: Fructele se taie cuburi, se asza in cupe. In fiecare cupa se adauga cate o lingura de vin sau sampanie.Cu ajutorul unui posh se orneaza fiecare cupa cu frisca.Am ornat cu felii de kiwi si cate o visina.

Timp de preparare:
1 ora si 30 minute (complexitate medie)

Ingrediente:
1 kg de mere
50 gr de unt
100 gr de zahar
50-70 gr de nuca pisata
dulceata de visine, de caise, de coji de pepene verde, miere, scortisoara,

Pt. Pandispan:

4 oua
100 ml apa rece
250 gr de zahar
200 gr de faina
rom, vanilie, coaja de lamaie

Mod de preparare: 1 kg de mere
50 gr de unt
100 gr de zahar
50-70 gr de nuca pisata
dulceata de visine, de caise, de coji de pepene verde, miere, scortisoara,

Se pregateste o cratita care se unge cu unt, peste care se va pune zaharul tos, merele se curata de coaja si li se scoate miezul. Se pun in cratita deja pregatita, dupa cum urmeaza, merele se vor umple cu diverse dulceturi, eu am pus cate o lingurita de dulceata de visine, de caise si de coji de pepene, am presarat scortisoara, am pus un pic de miere dupa care am presarat nuca pisata. Am presarat si cateva coacaze, dupa care am dat la cuptor cratita. Se da la foc potrivit.

Separat trecem la pregatirea pandispanului dupa cum urmeaza:

punem in robotul de bucatarie cele 4 albusuri cu 100 ml de apa rece, le batem spuma, dupa care adaugam zaharul prin capacul robotului, acesta nu se va opri din amestecare, se adauga treptat si galbenusurile si faina. Verificam daca zaharul din cratita de la cuptor s-a caramelizat si daca merele s-au inmuiat numai dupa aceea putem pune compozitia de pandispan.

Dupa ce se pune compozitia de pandispan, focul aragazului se va da mare, pentru a putea creste acesta si de a fi patruns bine.

Pentru a evita sa curga din cratita si de a se face fum este indicat sa punem o tava in care am pus putina apa. A se evita deschiderea usii aragazului in prima jumatate de ora.

Se poate verifica din cand in cand si daca constatam ca este facut se inchide focul aragazului si se mai lasa 10 minute in cuptor, dupa care se ia un cutit si se desprinde de pe marginile cratitei si se va incerca rasturnarea pe un platou cu mare atentie. Se va decora cu frisca, cu kiwi, cu topping de ciocolata si zmeura ca in imaginile alaturate.

Timp de preparare:
20-30 min (complexitate redusa)

Ingrediente:
- 2 budinci de lamaie
- frisca batuta
- 250 gr de capsuni taite bucati
- 250 gr de zmeura
- 250 gr de afine
- 42 de bucati de Nilla Wafers (depinde de vas)

Mod de preparare: Intr-un was de sticla (se vede in poze) se aseaza pe fundul vasului si pe pereti biscuti Nilla. Peste se pune un strat de fructe si apoi un strat de budinca gata preparata. Separat se pastreaza niste fructe cu frisca pentru ornat.
Se mai pun niste biscuiti pe peretii vasului, apoi un strat de fructe si budinca.
Deaspra se aseaza frisca si se orneaza cu fruncte intregi. Se lasa la frigider o roa apoi se servest ca desert foarte racoritor. Pentru a contine mai putine calori eu folosesc lapte fara grasime (skim milk)

Timp de preparare:
20 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
1 pahar cu capsune

1 pahar cu lapte sau in loc de acestea puteti folosi un iaurt cu capsuni Actimel.

1 banana

1 mar rosu

zahar vanilat 2 pliculete

zahar normal -3 linguri

faina-2 linguri

zeama de la 1/2 lamaie

1 ou

1 esenta vanilie

1 esenta rom

Mod de preparare: Se taie marul rosu pe jumatate si apoi se scoate cotorul.Se taie felii foarte subtiri, se stropesc cu zeama de lamaie si se presara zahar normal peste ele. Se incinge tigaia Doubletta si se pun merele cu zahar si stropite cu esenta de rom sa se caramelizeze.Merele se aseaza pe marginea tigaii ca o floare.

Se paseaza banana cu furculita sau pasatorul, se amesteca cu milkshakul de capsuni/iaurtul, se adauga zaharul vanilat si esenta de vanilie-1 fiola, se presara faina si se adauga oul batut.Se torna compozitia peste mere.Se acopera cu cealalta tigaie.Se lasa sa se coaca putin si apoi intoarcem tigaile. Dupa ce s-a copt si acea parte se poate servi fie calda fie rece.Se serveste cu felii de banana cu un mot de crema mascarpone si cirese de coktail fara samburi.

Ingrediente:
250gr brinza dietica
250gr smintina
1pachetel de jelatina
Zahar pudra dupa gust
vanilie
Ciocolada lichida pentru colorare

Mod de preparare: Smintina se amesteca cu brinza si cu zaharul pudra, de adaugat jelatin(se inmoaie in 50gr de lapte). Amestecam bine. O impartim in doua jumatati egale. In una adaugam ciocolata.Cite o lingura punem in bol alternind una alba una maro, una alba, una maro. Dam in frigider pentru o ora.

Timp de preparare:
1 ora si 5 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
Pentru fursecuri:
100 gr faina
un varf cutit praf de copt
2 linguri zahar
2 plicuri zahar vanilat
60 gr margarina Rama Maestro

Ingrediente pentru crema de iaurt:
1 plic gelatina alba
300 gr iaurt
50 gr zahar
1 plic zahar vanilat
2 linguri zeama de lamaie
125 ml lapte
un kiwi
ananas
grapefruit
o lingura cacao

Mod de preparare: Fursecuri:
Faina se framanta cu margarina Rama, praful de copt, zaharul tos si zaharul vanilat. Se face o sfera care se inveleste intr-o folie de aluminiu si se baga la frigider, circa 30 minute. Cuptorul se preincalzeste la 200 gr Celsius. Din aluat se intinde o foaie groasa de jumatate de centimetru si se decupeaza cu o ceasca, 8 discuri. Se asaza pe o tava unsa cu ulei si se baga la cuptor pentru 10 minute.
Crema de iaurt:
Gelatina se prepara conform instructiunilor de pe ambalaj. Iaurtul se amesteca cu zaharul, zaharul vanilat, sucul de lamaie si laptele. Se amesteca bine. Luati cam 3 linguri din aceasta compozitie si puneti-le in gelatina, amestecati bine, apoi o adaugati peste crema de iaurt. Impartiti crema in doua si intr-una adaugati lingura de cacao. Luati 8 cescute mici de cafea, puneti-le sub jet de apa rece, apoi adaugati din crema de iaurt, cam jumatate. Se tin la rece 3-4 ore. Ca sa scoateti crema din cescute, tineti-le putin in apa fierbinte. Fiecare cupa formata se asaza pe un fursec si se decoareaza cu fructe. Pofta buna!

Te rog da-mi fundita!

4 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Eei jeffule te'apuci de gatit laughing si de facut prajituri smug
de'aia nu mai vorbesti tu cu mine pe mess x( x(winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alba ca zapada.
http://www.reteteculinare.ro/......apada-805/

| roox a răspuns:

Multehappy
dar dacă vrei să te apuci de gătit, dă un "sărci pe goagăl" cu textul "prăjituri"

| perceive a răspuns:

Dai fundita lui @zambet, cred ca merita ti-a dat multe exemple