| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti? Craciunul este o sarbatoare speciala, e cea mai frumoasa zi din an, acel spirit de iarna, de srabatoare, de colinde, de Craciun, ar trebui sa ii incante pe oameni.in ultimii ani nu a mai nins ca pe vremuri de Craciun, oamenii nu au mai cantata colinde, nu am mai vazut din cls a 3-a vreun colindator, ce mai venea cate un sarantoc, de revelion, cu sorcova.multi spun:doar o zi! nu e doar o zi, e mai mult de atat, e NASTEREA DOMNULUI, e 25 decembrie, insa multi oameni au si uitat, ca acum 10-15 ani, spiritul sarbatorilor era in toi.pe mine una, ma intristeaza cand vad ca nu avem nici zapada, dar mai ales ca spiritul acela de Craciun, de sarbatoare, a pierit din sufletele multor oameni. o fi criza, nu trebuie sa avem de toate, ca sa sarbatorim aceasta sarbatoare in familie, sa colindam, eu nu am mai mers cu Mos Ajun si cu astea, doar ca nu a mai vrut nimeni. mie imi zic colegii:de ce imi plac colindele? eu le zic ca imi plac deoarece in ele sta spiritul vesel de iarna spiritul Crciunului.la spectacolele pe care le dam, si saptamana viitoare avem unul chiar, ma enerveaza sa fiu eu singura, cu profa' de muzica care cnata din suflet si zambeste. pur si simplu oamenii sau schimbat.si eu sunt fata de oras, nu imi pale muzica populara, dar aceste colinde nu conteaza de unde sunt, conteaza sipritul si legendele pe care le poarta.nimeni nu se mai bucura de Craciun ca pe vremuri, daca si aceasta traditie va pieri, lumea va deveni o lume robotizata, plina de computere, care nu mai stie de nici o traditie de minik. voi ce zicieti?

Răspuns Câştigător
| Viuvi a răspuns:

Sa stii ca eu ma bucur de Craciun de fiecare data, ff mult!
Chiar daca am aflat cine e Mos Craciun, inca sunt entuziasmata de cadouri, fie ele cat de mici.Si legat de colinde, la mine in oras mai vin colindatori insa doar pentru bani.Eu ma duceam in fiecare an - acum numai imi permite varsta - cu inca vreo 3 copii si eram asa bucurosi cand primeam portocale, covrigi, etc...
Da, sunt de acord cu tine, majoritatea oamenilor numai sunt asa entuziasmati de Craciun, si s-au pierdut traditiile, nici ninsoare numai avem.Acum bradul artificial e la moda, nu bradul natural, sa miroasa in casa a brad, sa simti ca e iarna... nu se mai pune coaja de portocala pe soba sa miroasa frumos, acum avem betisoare parfumate.Nu se mai fac prajituri in casa se cumpara...si totusi am avut noroc de parinti care au pastrat traditiile ca eu sa ma pot bucura de ele!

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Asa e. Ai mare dreptate. Si pe mine ma intristeaza atitudinea romanilor din zilele astea fata de aceasta sarbatoare unica. Inainte colindatorii iti umpleau inima de bucurie si sarbatorile aduceau multa armonie, acum parca spiritul Craciunului se stinge. Lumea incepe sa desconsidere aceasta sarbatoare si sa o ia in considerare doar din cauza unor cheltuieli.

| carminaburana43 a răspuns:

Da am parere identica ca si a ta si ca cei doi care ti-au raspuns, as mai adauga din partea mea ca nu avem cum.De ce? noi care suntem parinti primim de la servici o singura zi libera de 25 dec.La ce ajunge o singura zi libera? Pentru a face curat in toata casa e nevoie de o zi.Pentru a face prajituri e nevoie de inca o zi.Si mai ai nevoie de o zi in care sa te odihnesti sa te faci frumoasa ca in a patra zisa fii odihnita si cu toate puse la punct sa te poti bucura cu toata familia de aceasta sarbatoare. Ori dca pina la 25 decembrie lucrezi 10 ore la servici pe zi tragi la servici din cauza sa faci norma de-ti sar capacele vii acasa zi de zi obosita pina pici si nici o zi libera nu primesti toata luna decembrie pina la Craciun si si atunci doar una, de unde sa avem energie sa pastram traditiile? Voi care sunteti copiii nostri si ati incerca sa ne ajutti zilnic macar o ora in treburile zilnice nu sa stati pe mess dupa ce terminati de invatat lectiile(ma refer la copiii mei care procedeaza asa)sinoua ne-ar ramine mai multa energie si chef de a face ceva in plus.Mai e si partea materiala caci acum dupa inflatie cistig jumte din cit am cistigat pina in 2005 si asta dupa ce preturile au urcat.Deci eu din partea mea am cam subliniat mie ce imi lipseste sa ma bucur de Craciun si imi vine sa pling ca am ajuns aici concluzia va rog s-o trageti singuri si ramin bineinteles deschisa si altor opinii.La mine asta e situatia sincer si nu am cum s-o schimb.Mersi de atentie.Va imbratisez pe toti.

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Lommy, stiu cum e, eu am fost aproape sa renunt la inceput, pentru ca atunci credeam ca e o pierdere de timp, dar mi-am dat seama cat de multe asi fi pierdut.intr-adevar,cei din cor sunt mai speciali, intalniri cu directorul, spectacole in locrui importante, am avut un spectacol in ultima zi de scoala, eu una m-am simtit minunat, nu m-am mai simtit asa bine de mult.multumesc!

| Yly a răspuns:

In mare parte ai dreptate.si eu sunt fata de la oras si imi place mult sarbatoarea de Craciun, la noi se mai merge la Colindat, e adevarat ca nu ca anii trecuti, din pacate nici nu mai ningesad.
Dar in familie este veseli, sarmalutele ca de obicei, musafiri, colinde, brad de Craciun:X.
Sper ca ati fost cuminti in seara aceasta sa treaca Moșul Nicolae si pe la voi >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi place foarte mult aceasta parere espre craciun e un gind minunat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu sarbatorim cu toti craciunul indiferent de religie

| Loomy a răspuns:

Sall.
Nu trebuie sa te influenteze parerea altora despre preferintele tale. Fiecare percepe spiritul sarbatorilor in felul sau. Eu, spre exemplu, consider Craciunul acea zi din an in care ma consider mai spirituala, mai dornica sa-i ajut pe cei din jurul meu. Imi confera o stare de liniste, implinire, dar cel mai mult imi place faptul ca`l petrec in familie, inconjurata de cei dragi, asta imi aminteste ca nu sunt singura si oricat de mult s`ar schimba societatea, mereu vor fi alaturi de mine niste persoane speciale.
Iar despre faptul ca ai onoarea de a canta in coreul scolii felicitari, si eu am cantat si mereu ne zicea domnul profesor"Voi ar trebui sa va simtiti atat de speciali, pentru ca fata de ceilalti stiti ce este muzica, prin muzica deveniti sensibili, deci deschisi pentru frumos". Acum nu mai fac parte din cadrul corului, pentru ca am foarte mult de invatat anul acesta, si din pacate zilele astea mi-am dat seama cat de mult trebuiau pretuite clipele in care cantam, mai ales colinde. De aceea anul acesta nu ma simt atat de speciala, acum sunt ca ceilalti colegi ai mei, monotona...
Asa ca...lasa-i pe ceilalti... gandeste`te cat de unica poti fi avand prilejul sa canti, si mai ales gandeste`te la bucuria celor care te vor auzii cantand, vei face multi oameni fericiti happy