| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de cartea,, codul lui da vinci,, de dan brown? intrebare adresata celor ce au citit-o...am gasit niste recenzii pe google dar nu am fost prea multumita[nu prea am inteles actiunea]. daca mi-ati putea da mai multe detalii, si poate si o nota, as fi mai mult decat fericita. aa, da, si la cel mai explicit raspuns, FUNDA, desigur...(:

3 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

În primul rând trebuie să înțelegi că această carte este una de ficțiune (adică, deși se bazează pe o serie de adevăruri, ele în acest scenariu nu reprezintă altceva decât viziunea autorului și nicidecum adevărul).
Este o carte care trebuie citită astfel, ca orice carte de ficțiune.
Din punctul meu de vedere nu are o valoare artistică și nici una științifică. Cea mai mare valoare a cărții este senzaționalul poveștii, dar la fel se întâmplă și cu emisiunile de la OTV sau articolele din tabloide.
Cea mai bună chestie pe care o poți face este să o citești, să iei tot ce este în ea cu o măsură de neîncredere și să concluzionezi singură la final.
Cu siguranță nu este una dintre cărțile ce merită recitite, și nici măcar una dintre cele care trebuie citite.
Dar, cu cât citești mai multe și, mai ales, mai diverse, cu atât mai bine pentru tine :-)

| YumiSukinanda a răspuns:

Am citit-o e foarte frumoasa si e simplu nu prea stiu cum sa-ti explic e complicat dar cartea e foarte frumoasa si daca ai afla detaliile si asstea nu ai rezolva nimic deci eu zic ca a fost frumoasa si este in continuare. nu ai nwevoie sa afli e compliucat gandeste-te mai reciteste partil nepricxepute si asa iti vei da seama si nu nu nu vreau sa-ti spun dar e complica pa si rezolva misterul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sal,codul lui da vinci este o carte foarte super...insa e sf,desi te pune pe ginduri, daca nu ai citit-o iti recomand, daca vrei iti pot transmite si o varianta electronika a cartii. Ceea ce pot sa-ti sun ca cartea este de o suta de ori mai buna ca fimul.