| anida a întrebat:

Cine a citit "Codul lui Da Vinci". Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte interesanta cartea. Cand mi-a cazut in maini, am citit-o in mai putin de 2 zile. Aproape tot timpul eram cu gandul la continuare. De altfel, imi place cum scrie Dan Brown. Am mai citit si Fortareata Digitala. Acelasi stil. Tot timpul este actiune si niciodata nu stii ce urmeaza sa se intample. Merita citit. Urmatoarea de la Dan Brown care vreau sa o citesc sper sa fie Ingeri si Demoni. Am vazut ca trebuie sa apara si filmul, si as vrea sa citesc cartea inainte de aparitia filmului.

Apropo, Codul lui Da Vinci - filmul nu mi s-a parut la fel de interesant ca si cartea. A fost frumos, dar nu atat de interesant.
Succes!

8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Am vazut filmul care m-a plictisit teribil. De citit am citit si cartea, dar am citit si cartea pe care se bazeaza documentatia lui Dan Brown - "Singele sfint si Sfintul Graal" autori Michael Baigent, Richard Leigh, Henry Lincoln
Ideea generala despre filiatia lui Isus si casatoria cu Maria - a fost luat din aceasta carte. Restul - imbracarea in forma comerciala de roman de actiune - este meritul lui Dan Brown. A fost un scandal religios la aparitia cartii lui Brown, dar a fost la fel si acum 20 de ani la aparitia cartii de la care s-a inspirat el. Totusi, dat fiind faptul ca aceea carte a fost un studiu de religie comparativa, un documentar - este mai greu de citit. Romanul facil a lui Dan Brown a pus aceasta idee in circulatie pentru o masa mai larga de oameni.
Nu stiu ce sa zic Codul lui Da Vinci - cartea este mai buna decat filmul si destul de interesanta. Dar avand in vedere ca lumea a fost atat de isterizata la un moment dat si toti vroiau sa o citeasca ma gandeam ca este mult mai buna. Adica am fost dezamagita. Dar la fel am patit cu toate cartile laudate in exces de-a lungul timpului. A fost la mare moda sa citesti Magicianul a lui Daniel Fowles si acum nu mai citeste aproape nimeni cartea. Pentru ca o carte sa fie deosebita si sa ramana peste timp trebuie sa treaca proba lui. Vom vedea ce se va mai spune peste vreo 10 sau 20 de ani despre Dan Brown.

mira
| mira a răspuns:

Este o speculatie artistica a unor idei, ipoteze formulate de unii cercetatori ai vietii lui Isus.In final s-a obtinut un roman politist de o mare densitate actionala scris de un autor cu o vasta cultura.Cartea prilejuieste plimbari imaginare prin Luvru, Paris, Londra si nu-si propune sa converteasca pe nimeni. Fac aceasta precizare pentru ca am intalnit persoane culte care se temeau s-o citeasca. Mira

eileen
| eileen a răspuns:

Eu am vazut doar filmul, cartea am primit-o cadou, dar nu am citit-o. Filmul mi s-a parut interesant, dar e fictiune si autorul a recunoscut ca o mare parte din carte nu se bazeaza pe documentatiile gasite.

| Ben. a răspuns:

Alambicat. o tesatura de intrigi ieftina si fara nimic special.

| leluc a răspuns:

A meritat timpul, mi s-a parut foarte interesanta si spre surprinderea mea au facut si filmul la putin timp dupa ce terminasem de citit cartea. Mai degraba tind sa cred in codul lui Da Vinci care se leaga, are logica si implica oameni care au existat decat in Biblie sau ritualurile si credintele religioase.

| Elena0210 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pura fictiune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O foarte buna carte politista :-)