| MaStErShOt a întrebat:

Ce parere aveti despre programul Corel Draw? Pentru design, cum e in comparatie cu Photoshop?

Răspuns Câştigător
| Hermes a răspuns:

Corel Draw este mai mult pentru productie tipografica
adica faci pliante, afise etc si orice iti mai trece prin cap
si poti exporta fisierele in formate intelese de masinile de tipografie
Photoshop este mai mult pentru prelucrat imagini dupa cum ii sp si numele. Dar iti va lua cam 1 an ca sa ajungi sa-l stapanesti cat de cat si asta presupunand ca te tii de treaba.Cat de cat inseamna ca inca esti foarte departe de a deveni un profesionist. Iti mai trebuie si niscaiva talent artistic ca sa faci productie de calitate in Photoshop

| MaStErShOt explică (pentru Hermes):

Nu am incercat corel draw, deci nu stiu cat de complicat este, photoshop-ul am inceput sa il stiu binisor din tutoriale, prieteni etc. poate o sa il incerc ca asa e metoda cea mai buna sa fac comparatia intre cele 2 programe.

5 răspunsuri:
| YooCata a răspuns:

Mult mai util e photoshop-ul si mai complexwinking iti sugerez sa folosesti Photoshop CS5 e cel mai bun si cel mai folosit din lume. dar e si mai complicat uita-te pe internet la tutoriale despre photo stop si te inveti asa incetu cu incetu

| MaStErShOt explică (pentru YooCata):

Folosesc CS3 extended, nu imi trebuie tutoriale ca il stapanesc destul de bine, dar auzisem la niste prieteni de corel draw si am zis sa ma informez si despre el

| YooCata a răspuns (pentru MaStErShOt):

Nu stiu multe despre corel... eu stiu ca photoshop-ul este un program foarte bun si foarte folosit. de corel numa ce am auzit povesti...

| knitall a răspuns:

Corel este mult mai bun decat Photoshop.