| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre purtatul blanii sau pielii animalelor?

Animalele sufera enorm de mult ca noi sa ne imbracam cu ele cand avem atatea alternative.Ati purta astfel de lucruri sau purtati?
Eu una sunt contra si daca nu stiti cat indura un animal uitati-va la Earthlings daca aveti curaj!

8 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

E un animal! Ce sa indure?! Ok, poate "sufera" ce sa zic chatterbox Dar tu ai prefera sa porti niste cizme din piele sau din musama? (doar ca exemplu)
Si nu mai fiti asa de slabi oameni buni! Ca nimanui nu-i pasa de cat suferi tu pentru niste animale sau pentru cat de sincere iti sunt sentimentele! Doar uita-te la lumea din jur (nu la persoanele gen parinti, rude etc ci la cei sus-pusi) Cum crezi tu ca au ajuns acolo? Cu mila si sinceritate? Vezi sa nu laughing

| Mangustă a răspuns:

@Rainbow...tu! Doamne! Vai ce ignorant sunt! Animalele pentru asta sunt crescute (cele care sunt) Daca oamenii nu ar avea nevoie de ele nu ar mai pierde atatia bani si timp.

| AleD a răspuns:

Nu as putea purta asa ceva cand stiu ca bietu animal a suferit.daca e imitatie atunci e alceva. daca ar f dupa mine ar fi interzis sa mai omori animale pentru asa ceva. oricum poti purta si imitatii si pentru aia nu moare nimeni

| anonymousxD a răspuns:

Ai mare dreptate, animalele sufera foarte mult dar pur si simplu asta se intampla, nu ai ce face. Unele lucruri doar se intampla.

| RhoOphiuchi a răspuns:

Ehee, ce s-ar fi intamplat daca gandeau oamenii asa inca de acum cateva mii de ani, ar fi fost o planeta de nudisti.
Omul e pradator, se foloseste de animale pentru a se hrani si imbraca, la fel cum si animalele se mananca intre ele.

Si mmm, ce bine ii sta unui tip imbracat in piele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Mangusta crede-ma ca sufera pentru ca au sentimente si simt durerea la fel ca noi, problema e ca majoritatea nu vad decat chestia de suprafata, cei care omoara si maltrateaza aceste animalenu vor ca noi sa stim ce fac ei defaptsi astfel devenim ignoranti. Daca ne-am pune cateva secunde in locul lor am vedea ca nu am mai ice aceleasi lucruri.Si ele sunt fiinte si vor la fel ca oamenii sa traiasca, tin la propria lor viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand am spus ca devenim ignoranti nu m-am referit neaparat la tine ci in general.Eu nu cred ca pentru asta le-a pus Dumnezeu aici pe pamant, ca sa ne batem joc de ele prin diferite modalitati cum ar fi crestrea lor ca mai apoi sa le fie luate blana sau pielea.
Daca oamenii ar inceta sa mai cumpere astfel de haine avand in vedere ca avem cu ce le inlocui, nu s-ar mai scoate atata profit din chestia asta si poate ar lasa animalele in pace.Dar acum fiecare cu parerile lui eu doar am vrut sa atrag atentia asupra acestui fapt care nu prea este bagat in seama de catre oameni.Imi pare rau daca te-am jignit.

| ZK a răspuns:

Si eu sunt contra si ma doare sa vad ASA ceva.Eu port doar haine din alea de strada gen trening si astea din alea de hip hop ca sunt smecheras de asta.