| Narsha a întrebat:

Ce parere aveti despre skateboarding? E greu sa inveti? Cam cat costa o placa? Cand e recomandat sa incepi sportul asta si ce mai stiti despre acest sport? As vrea sa invat si eu, ce parere aveti? Este vreun skater pe-aici cu sfaturi?laughing
Sunt fata si am 12.
Fundoi happy

13 răspunsuri:
| Marialy a răspuns:

Buna
si eu tot fata sunt (13 ani)
mi-a luat 1 ora sa invat si 30 min cum pot sa iau curbe
eu am invatat pe skate-ul unui prieten ca are 2 si unul am lasa pe mine sa ma joc
l-am intrebat cat costa si a zis ca in jur de 50 lei( dar eu cred ca e pana in 50):d

| Skinny a răspuns:

Http://bmxmagazin.ro/categorie/completes-34/pagina1/&brand[]=21 acestea sunt cele mai ieftine placi complete! pentru incepatori... dar sa iti alegi o marime mica la inceput de exemplu un 7.5 sau 7.6 maxim pentru ca esti incepator si sar mai bine marimile mai mici sunt mai usor de manevrat... sa nu te iei niciodata dupa desenul placilor ci dupa marime daca ai n buget mare iti recomand niste placi de la element sau almost! tot de pe bmxmagazin sau de u-man!

| Skinny a răspuns:

Http://bmxmagazin.ro/categorie/completes-34/pagina1/&brand[]=21 acestea sunt cele mai ieftine placi complete! pentru incepatori... dar sa iti alegi o marime mica la inceput de exemplu un 7.5 sau 7.6 maxim pentru ca esti incepator si sar mai bine marimile mai mici sunt mai usor de manevrat... sa nu te iei niciodata dupa desenul placilor ci dupa marime daca ai n buget mare iti recomand niste placi de la element sau almost! tot de pe bmxmagazin sau de u-man!

| Skinny a răspuns:

Cele spuse de tine sunt RCO si nu sunt skateuri profesionale! adica daca la cele profesionale rotile sunt din uretan si te duc 5 ani iar cele de plastic sau silicon te tin maxim 1... cele rco au gripul lipit cu un lichid si se tocesc repede si o sa iti alunece picioarele! pe cand la cele profesionale iti schimbi gripul cand vrei big grin e 20 de lei unulwinking ar mai fi si alte motive dar nu stau sa le insirui daca vrei da-mi id tau narsha si iti dau sfaturi happy

| ulex a răspuns:

Pai este destul de greu sa invetihappynu e chiar atat de simplu precum pare.
O placa buna(si cand zic buna nu ma refer la RCO), gen Jart, Darkstar, Element etc. poate costa de la 2 milioane in sushappy
Iti recomand Oxelo, costa 170 lei si e buna pentru incepatori.
Recomand sa nu te astepti sa te dai direct pe rampi etc.Incepe cu cele mai simple scheme(trick-uri)cum ar fi shovit, ollie, si dupa flip, etc(le poti gasi pe net)
Baftawinking

Răspuns utilizator avertizat
| IonutM4A1 a răspuns:

Buna sunt baiat si mi-a luat doar 30 de minute sa invat insa dupa ce inveti o sa fie super...dar trebuie sa alegi un teren foarte fin ca sa nu te zdruncine prea tare.E misto sa fii skater dar ca sa faci kickflip sau heedflip trebuie sa inveti (pe iarba si apoi pe asfalt) trebuie sa faci Ollie.Ce este ollie seste saritura care o fac skaterii.

| stocker a răspuns:

Este un sport foarte bun pentru tineri. Nu este foarte greu sa inveti. Si placi poti gasi si la 30 lei. Dar pentru incepatori tias recomanda un skateboard worker urban reptile. Si la inceput ti-as recomanda sa inveti Ollie, Manual, 50-50, Shove-it, Pop Shove-it si Kickflip. Si uita-te aici http://www.extremeaddict.ro/skateboard/skateboard_incepatori.html aici iti explica mai in detaliu. Mult noroc :D.

| nose a răspuns:

Am o placa Rco si am invatat sa ma dau pe rampe cu ia, sa fac oly si sahabit si as vrea sa-mi spuneti care ar fi o placa mai buna pentru mine, vreau sa ma dau mai mult pe strada nu pe rampa
Ce parere aveti despre aceste placi, care ar fi mai buna?
Almost, Jart, DarkStar, Speed Demons
Va repet inca odata ca sunt incepator

| nose a răspuns:

Am o placa RCO si am invatat sa ma dau pe rampe cu ia, sa fac 3-4 scheme si as vrea sa-mi spuneti care ar fi o placa mai buna pentru mine vreau sa ma dau mai mult pe strada nu pe rampa.
Si ce parere aveti de aceste placi?
Almost,Jart, Speed Demons, Dark Star.
Care ar fi mai buna pentru mine? Va repet sunt incepator.

| PaulSabou a răspuns (pentru nose):

Pai eu iti recomand almost sau jart ....si celelalte sunt bune dar au probleme cu rulmenti, iti recomand jart daca esti incepator

| nose a răspuns:

Am o placa RCo si am invatat sa ma dau pe rampe cu ia, sa fac 3-4 scheme si as vrea sa-mi spuneti care ar fi o placa mai buna pentru mine vreau sa ma dau mai mult pe strada nu pe rampa.
Si ce parere aveti de aceste placi?
Almost,Jart, Speed Demons, Dark Star.
Care ar fi mai buna pentru mine? Va repet sunt incepator.

| KIda_8059 a răspuns:

Skatebordingul misepare foarte superr ...deci eu zic sa incerci sa inveti tongueShi eu as vrea sa in vata pentru ca imi place foarte mult ...imi spune cineva cam cu ce ar trebui sa incep.