| PrinceOf a întrebat:

Ce pot face de mancare cand parintii nu sunt acasa? Ceva simplu si repede nu vreau raspunsuri cu :omleta, cartofi prajiti...Am 12 ani.

Răspuns Câştigător
18 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Paste cu sos happy

| ArtisticWorld a răspuns:

Fa un desert interesant. laughing Nu stiu, gandeste-te la ce dulciuri ai manca. Cauta bunatatile din casa si combina-le somehow. laughing Bafta.

| daηă a răspuns:

Când sunt singură acasă, îmi fac pizza, dar ca să nu mă mai chinui să fac blatul, fac cu felii de pâine.
Ungi o tavă cu margarină și o umpli cu felii de pâine. Apoi pui puțin lapte pe fiecare felie ca să nu se întărească. După aceea pui ketchup sau orice alt sos și tot ce îți place. Eu de fiecare dată pun parizer, ciuperci, ardei și cașcaval.
După ce termini, bagi tava la cuptor și te mai uiți din când în când la ea și o scoți când e gata.
Știu că durează un pic, dar merită.

| SimonaCristina a răspuns:

Fa si tu sandwichuri satioase, de exemplu: cu sunca, cu salam, cu cascaval, cu castraveti sau cu rosii. Si branza CHEDAR! Le poti pune intr-un sandwich - maker, pentru a le manca si calde. Pofta buna!

| Predator30 a răspuns:

Un sandwici, macaroane, cartofi piure, niste budinca la desert

| FuckSchool a răspuns:

Poti face paste, salata, piure de cartofi, sandwich, un mic desert usor, etc.

| radupopa a răspuns:

Niste spaghete, fursecuri, sandwichuri, etc.Cauta si tu retete usoare pe siteu-rile:
- http://www.divahair.ro/culinar/retete/mancaruri-simple-si-rapide;
- http://www.divahair.ro/culinar/retete/sosuri-simple-pentru-paste;
- http://www.retete-gustoase.ro/......search.php
Poate te ajuta.Noroc.
Funda?

| cosmina92 a răspuns:

Eu adesea imi fac spaghete bolognese sau mancare asiatica(dar, cere mult timp si e cam greu :p)

| zoeZoe a răspuns:

Fa spaghetti bolognese. Astea ies sigur, se fac usor si-s si foarte bune: spaghetti,
carne de vita maruntita calita in ulei (din aia din conserva sa iei)
cascaval dat pe razatoare
sos de bulion cu sare, putin ulei, praf de usturoi, piper si cimbru.
In 30 minute e totul gata ( spaghetele le fierbi 20 min si le strecori apoi)

| AlexStroie99 a răspuns:

Cumpara ceva de la magazin! FUNDA

| miriz a răspuns:

Paste,shaorma,gogosi,sandwich

| DanyGTO a răspuns:

Pai ai putea face niste piure de cartofi sau niste sandwisuri.Depinde

| sorina236 a răspuns:

O salata, sandvisuri...

| AndreeaPunct137 a răspuns:

Un sandwich.

| Andreea712 a răspuns:

Buna! Si eu am 12 ani si iti recomand un sendwici si o salat de rosi sicastraveti. Sper ca te-am putut ajuta!

| Kikinoname002 a răspuns:

Bruschete.Simplu si repede.big grin

| Bobocina a răspuns:

Bună!
Eu iţi recomand cel mai uşor desert pe care îl ştiu:
Fierbe nişte lapte impreună cu puţin zahăr, si amesteca 5 minute.
Pune orez in lapte, apoi lasă-l să fiarbă 20 de minute.
Pune compoziţia creată intr-un bol micuţ, şi pune pe de-asupra dulceaţă sau ce vrei tu.
Sper ca te-am putut ajuta!
O zi bună şi un an nou fericit!
happy

| janetik a răspuns:

Poti face mamaliga bucovineana cu crenvusti

Ingrediente
4 cartofi
1 cană de mălai (poate mai bine)
sare
cârnați, brânză - opțional, ca garnitură happy
Rețetă
Am curățat cartofii, i-am tăiat cubulețe și i-am pus la fiert în multă apă (ca pentru piure)

După ce s-au fiert bine, am vărsat jumătate din apă și am început să-i pisez cu... un pisător de cartofi, să zicem happy până am obținut un fel de piure foarte apos.

Am pus apoi mălaiul, treptat-treptat.

L-am amestecat bine cu un tel, să nu rămână cocoloașe.

Am lăsat să fiarbă bine și mălaiul, după care am însoțit preaminunata mămăligă cu o garnitură oarecare.

S-o încercați - e pur și simplu altceva. Poftă bună happy daca doresti mai adauga si o crenvusca prajita
e foarte bun si rapid