| anonim_4396 a întrebat:

Ce povesti infricosatoare stiti?
sau faze reale?
Sa va vad
(nu site-uri sau din astea)
as vrea sa imi spuneti faze reale daca aveti!
big grin sper sa fac pe mine laughing)

Răspuns Câştigător
| Dragutzu_Vladutzu_1994 a răspuns:

Moarte blestemata...

ra sambata si eu, Cata, Medeea si Florin ne-am hotarat sa plecam in excursie cu cortul.Ne-am gandit sa mergem ziua uramatooare deoarece acum era deja tarziu.Eu si Cata ne-am dus la cumparaturi iar Medeea si Florin au ramas acasa sa pregateasca mancare si sa caute corturile.In fine, am terminat de facut cumparaturile iar Medeea si Florin am pregatiti tot asa ca tot ce mai era de facut era sa asteptam sa vina duminica.In sfarsit duminica a sosit si am uitat sa facem ce era mai important adica alegerea unui traseu.Am zis ca o sa ne gandim pe drum cat timp ieseam din Bucuresti.N-am urcat in masina si Florin cum e el asa putin mai zapacit ne-a dus la prima padure care a vazut-o.
Ne-am dat jos si am mers in mijlocul padurii(proasta alegere).Eu si Cata am instalat corturile iar Medeea si Florin s-au dus sa caute lemne.Zis si facut.Acum toate erau gata si eram foarte infometati deoarece era deja 8 si nu mancasem nimic asa ca ne-am hotarat sa mergem sa mancam dar cand sa mergem la masina sa luam mancare pe care desteapta de medeea a uitat-o acolo, surpriza, numai era nici mancarea nici masina.Toti 4 stateam uimiti si ne intrebam unde si cum a disparut asa de repede ditamai masina.
-Baii Florine unde ai lasat mah masina aia?
-nu stiu Cata da eu sunt sigur ca aici am lasat-o.sau asa cred
-Mah tu iar ai baut?
-Nu mah.Cata eu vorbesc serios chia r nu am baut si sunt sigur ca aici am lasat masina.Hai sa ne intoarcem la cortuti ca si asa e deja 9 si o sa vedem maine dupa masina ca oricum acu nu prea se vede nimic.
-Ok....hai da mai repede ca poate mai dispare ceva intre timp...
-Chiar ca...da Medeeo ce ai mai lasat in masina in afara de mancare?
-Bai Corino ....sincer eu cred ca nimic.
Apoi am mers noi frumos inapoi, am aprins focul si ne-am asezat toti in jurul focului si am inceput sa spunm povesti de groaza.Pe la vreo 00:30 ne-am plictisit si am inceput sa jucam adevar,provocare, procent, sarut sau foc.
-Asa deci.i-a sa vedem.Medeeo ce alegi?
-Provocare!
-Ok! i-a sa vedem.te provoc sa te duci in padure si sa strigi in gura mare ca il iubesti pe Florin.sau iti e frica?
-Normal ca nu mi-e frica.
-Ok atunci du-te.
Apoi Medeea s-a ridicat si s-a dus.Am asteptat vreo 15 minute si nimic.
-Bai, asta vrea sa ne sperie.Auzi Corina i-a sun-o.
-Las-o mah sa vedm cat poate sa stea.
-Mah eu ma duc dupa Medeeo. Poate a patit ceva.
-Ce greu e cu dragostea asta.
-Da bine...
A mai trecut vreo jumate de ora da nici un semn nici de la Medeea nici de la Florin.
-Astia isi bat joc de noi? Cred ca ne sperie?
-Adevarat! Auzi Cata hai mah sa o luam acasa pe jos ca si asa nu suntem departe si ii lasam in prostia lor ca vad ca nu se mai satura.
-Ok.hai.
Apoi am luat-o pe jos si cand am ajuns in Bucuresti am chemat un taxi si ne-am dus la mine si am incercat sa ii sunam da suna ocupat.
-Vezi Corino,astia isi bat joc de noi, vorbesc la telefon, n-au nici o treaba.; as ca vad ei!
-Mah da poate cine stie....hai sa ii mai sunam...
Am mai sunat noi de vreo 3 ori si a 3 oara ne-au raspuns:
-Ce faceti mah ca eu si Corina suntem acasa. Unde sunteti?
-Veniti.va rog! ajutorr!
-Mah sa stiti ca nu ne speriati!
Dar inainte ca ei sa mai spuna ceva s-a inchis telefonul ca numai aveau semnal probabil.In fine,ne-am culcat si a doua zi i-am sunat iar da aveau telefoanele inchise asa ca am asteptat pana miercuri ca poate poate o sa ne sune ei.Da
cand a veni miercuri, nimic, nimeni nu auzise nimic de la ei si nici nu aveau telefoanele deschise.In urmatoare saptamana am patit tot feleul de lucruri ciudate.Am inceput sa fim din ce in ce mai speriati si ingijorati asa ca am hotarat ca uminica sa mergem din nou in aceea padure chiar daca nu ni se parea deloc buna.
A venit si duminica, am luat masina lui Cata si am plecat spre padure in speranta de a ne gasi prietenii.
-Auzi Cata tu ce crezi ca au patit? Adica daca au patit ceva...
-Nu stiu...hai sa coboram ca am ajuns.
Cand ne-am dat jos am observat ca langa masina noastra era masina lui Florin iar cei 2 erau in masina.Ne-am suparat ca totul fusese o minciuna dar eram fericiti ca erau bine.
-Baiii ce faceti mah? Noi va sunam in disperare si va cautam si voi stati bine mersi in masina?
-Hai mahh dati-va jos!
Dar nimeni nu se daduse jos nimeni si cei 2 inca statea nemiscati.Crezand ca isi bat joc de noi le-am facut jocul si am mai stat langa masina pana la 12 noaptea.
-Eu m-am plictisit... daca nu coboara ei atunci ii dam noi jos.Hai sa deschidem usile.Du-te pe parte lu Medeea ca satju eu aici.
M-am dus dar cand am deschis usile cei 2 nu se miscau cand am pus mana pe ei, erau reci si numai aveau puls.Ne-am speriat rau de tot si am trantit usile.Si am fugit la masina dar numai era acolo unde o parcase Cata.
-Cata ce ne facem? Noi urmam...
-Hai sa mergem prin padure pe jos ca asa ajungem mai repedeacasa si maine venim cu politia.
-Bine, da daca cine i-a omorat pe ei o sa ne omoare si pe noi?
-Nu o sa se intample asta.
Am mers noi pe jos si chiar inainte sa iesim din padure ghici pe cine vedem? ....pe cei 2 prieteni ai nostri care mai devreme zaceau morti in masina.
-Dar..cum? voi?
-V-am cerut ajutorul si cu toate astea voi ne-ati ignorat si ne-ati lasat aici! Nu vom mai putea iesi din padure niciodata!
-Dar credeam ca glumiti si in plus acum suntem aici si putem sa va ajutam...
-Ba nu! Acum veti urma voi!
Eu si Cata am incremenit.Si cand cei 2 se apropiau noi ne asteptam sfirsitul cand o masina opreste in fata noastra.Ne urcam repede, fara sa ne intereseze cine conducea pentru ca oriunde era mai bine decat acolo. Oricat de mult ne durea sa ne lasam cei mai buni prieteni acolo a trebuit deoarece acum nuamai aveam ce face.Dar si mai interesant ghici cine conducea masina? .....profu nostru de istorie.
-Sunteti tare norocosi ca ati scapat ceea ce nu pot spune si despre prietenii vostri! Acum 2 saptamani la ora mea v-am spus sa nu intrati in padurea aia dar vad ca am vorbit cu peretii!
-Scuzati dar am uitat...Dar...ce se v-a intampla cu preietenii nostri?
-Ei numai au cum sa scape.....inca din vremurile vechi se spune ca aceea padure e blestemata de insusi satana.Cei care intra in padurea aia si raman cel putin o noapte vor fi transformati in sclavi.Acum sunteti in siguranta dar pentru ceva timp de acum incolo sr trebiu sa va duceti la biserica.
-Asa vom face.acum va rugam duceti-ne acasa.
-Bine dar promitetimi ca nu veti mai intra in padurea aia vrodata!
-Bine! PROMITEM!
Apoi profu ne-a dus acasa.Toata noapte eu si Cata am vorbit de ceea ce ni se intamplase mie si prietenilor nostri, ne simteam extrm de vinovati.
-Daca ne intorceam in acea seara sau daca nu plec. poate acum eram la fel ca ei.Mai bine ne culcam.
-Da dar nu sunt sigura ca voi putea dormi.
In ciuda celor intamplate am adormit si dimineata am realizat ca avusesem acelasi vis in care prietenii nostri ne cerau ajutorul.Pe la 3 ne-am dus la biserica si am aprins lumanari si ne-am rugat pentru ei.
A doua seara i-am visat din nou si ne spundeau cs acum sunt bine si sa nu ne mai facem griji pentru ei.
Acelea au fost cele mai oribile 2 zile din viata noastra si de atunci nu am mai mers niciodat ala padure!
Funda?

| Mable009 a răspuns (pentru Dragutzu_Vladutzu_1994):

A fost o poveste foarte lunga si chiar tare
chiar e adevarata chestia asta?

| Dragutzu_Vladutzu_1994 a răspuns (pentru Mable009):

Un fel de legenda care merita citita

| Mable009 a răspuns (pentru Dragutzu_Vladutzu_1994):

Ohh crying
nu pot sa dau funda si chiar voiam sa-ti o dau ohhhh
nu estiu de ce nu merge

| Dragutzu_Vladutzu_1994 a răspuns (pentru Mable009):

Pff mai incearca

6 răspunsuri:
| Mihai87 a răspuns:

In comuna Cernica se spune ca noaptea dupa 12 bantuie un om fara chip! Multi oameni l-au vazut si cand au incercat sa intre in vorba cu el, nu le raspundea! E posibil sa fie vreo fantoma sau vreun spirit ceva!

| andreeakissyou666 a răspuns:

La mine in valu e o casa care se mutase niste oameni si a cazut dulapul peste copilul lor de 3 ani de atunci se vede o silueta de copil la geamuri si in curte