| valpal a întrebat:

Ce preferati, sa cititi de cate 2-3 ori cartile clasice/ preferate, sau sa incercat carti nou aparute?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

2-3 ori?
Trebuie sa le invat pe de rost?
Nu e timp sa citesti mai multe carti, si de mai multe ori...acceasi carte...in plus, in ceea ce ma priveste, am memorie buna, inca, si nu am nevoie sa citesc de mai multe ori..., chiar si o carte ce mi-a placut foarte mult, nu as putea-o reciti de prea multe ori, mai ales ca la cat de multe carti interesante sunt..., abia astepti sa citesti alta si alta...

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand eram mai mica, citeam de 2-3 ori cartile care imi placeau mult. De cele mai multe ori descopeream la fiecare citire ceva nou.
Acum am mult mai putin timp liber si sunt in criza cu cititul. Asa ca nu prea mai recitesc, flamanda sa citesc toate cartile pe care mi le cumpar.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pentru ca imi place sa citesc prefer noutatile, dar cand nu ajung la librarie ma reantorc la clasicii mei din biblioteca.

| andreutz a răspuns:

Sa inteleg ca eu sunt singurul ciudat de pe aici happy eu de exemplu prefer sa recitesc unele carti care chiar mi-au placut, si exact asta fac si acum... m-am apucat sa imi recitesc unele carti din copilarie...pentru mine cel putin, chestia asta e valabila si la filme...

| Alexandrinaa a răspuns:

Cele ETERNE si mereu ACTUALE happy --- cartile de filosofie. De cate ori le citesti, chiar daca le repetiti, daca ai alta stare, sau le citesti in alt loc si-n alt context, descoperi lucruri noi, intelesuri noi si ai impresia ca ori de cate ori ai citi cartea respectiva, se vor naste alte si alte idei.
In rest, desigur ca citesc clasicii, pentru ca de la ei avem fundamentul, iar cand apare ceva nou si mediatizat, citesc eventual din curiozitate, ca sa fiu putin in ton cu lumea postmoderna happy

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ar fi super sa mai avem timp de recitit!, dar atunci cand am mai pute tine pasul cu atatea aparitii?! Cate putin cateodata, ca un pahar de vin vechi...

| meioana a răspuns:

...prefer sa citesc una noua decat aceeasi carte de n orihappy... e plictisitor e ca si cum as face acelasi lucru toata ziuahappy

| miriam a răspuns:

Cele noi, o carte odata citita nu o mai deschid...

| macarale a răspuns:

Chiar trebuie sa aleg? le fac pe amandoua cu placere si in limita timpului disponibil. cartile vechi capata noi intelesuri, iar cele noi risca sa devina preferate.

| Ys a răspuns:

As citi carti noi aparute sa mai invat cv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa incerc carti noi aparute, desigur, ca doar asta inseamna sa evoluam, sa fim deschisi spre nou!

| onumar a răspuns:

Carti noi, evident.