| Rallu a întrebat:

Ce puteţi spune despre zodia fecioara?

7 răspunsuri:
| KimK a răspuns:

Esti o curioasa combinatie de realism si dorinta spre perfectiune, si realistul din tine stie acest lucru. Dar perfectionistul stie ca pentru fiecare actiune, exista un criticism ce se afla la polul opus.

Partea ta realista te-a binecuvantat cu un mod analitic, metodic si eficient de a aborda lucrurile. Esti inzestrat cu un simt critic al obsevatiei. Observi detaliile si admiri un lucru bine facut. Pana la urma, esti semnul serviciilor si adesea faci lucrurile pe care altii nu le fac, pentru ca stii ca acestea trebuie facute. (Iar lumea este un loc mai bun datorita tie).

Filosofia ta de viata - perfectiunea
Perfectionistul din tine vrea ca totul sa fie ca la carte. Nici corpul omenesc nu face exceptie de la aceasta regula. Esti preocupat de sanatate si igiena. Iei vitamine, bei sucuri naturale si respecti postul. Dar saptamana viitoare consumi nachos si bere (cu totii avem contradictiile noastre).

In dragoste, te vei indragosti nu de o persoana ci de posibilitatea de a construi impreuna cu acea persoana relatia perfecta. Te uimeste logica unei relatii, schimbul echitabil care are loc intre cei doi parteneri, te bucuri de posibilitatea de a creste prin ceea ce iti poate aduce celalalt. Cauti relatia perfecta, caminul perfect si iti vei dori jobul perfect si copiii perfecti. Nu prea iti place sa faci concesii.

Calitatile zodiei Fecioara
Esti un semn inteligent. Esti mai obiectiv decat ceilalti atunci cand analizezi un fapt. Esti un excelent judecator. Oamenii te respecta si tin cont de parerea ta. Ei iti cauta sfatul, iar tu esti innebunit de faptul ca ei te asculta.

Cel mai important este faptul ca stii sa te faci respectat de catre cei din jurul tau. Evident ca este posibil ca ceilalti sa nu te placa, dar rar se va gasi cineva care sa nu te respecte.

Fecioara in functie de decade
Prima decada (23 august - 2 septembrie)
Fecioara nascuta in cea de-a doua decada va dovedi inca de timpuriu aptitudini artistice, va fi o fire deschisa spre viata sociala (ceea ce o va ajuta in unele situatii grele). Va uimi intotdeauna audienta prin talentul sau narativ si prin firea inventiva, pasionata de stiintele naturii, prea modesta insa, in dauna interesului propriu. Rostirea si scrierea sunt foarte usoare pentru nativul Fecioara, destinul sau fiind adesea stralucit.

A doua decada (3 septembrie - 12 septembrie)
Nativii Fecioara din cea de-a doua decada sunt mai putin aspri decat cei din decada anterioara. Sunt incantatori in societate, aplicati si interesati de arte si de mestesuguri - de cel al podoabelor si cel vestimentar in special. Mediul lor devine mai intim si mai casnic. Vor sa epateze, sunt putin fricosi si au un puternic filon burghez. Uneori pot fi nechibzuiti si acest lucru ii poate prejudicia foarte mult. Invita inconstient la a fi tradati.

A treia decada (13 septembrie - 22 septembrie)
Existenta limpede, clara, adesea calitati extraordinare. Usor snob, alterneaza orgoliul si modestia si este sensibil la parerea celorlalti despre sine. Ii place sa studieze marile figuri ale istoriei si culturii (sau ale epocii sale).

Cum recunosti o fecioara
Aspectul fizic
Este foarte usor sa recunosti un nativ al zodiei Fecioara dupa silueta relativ fragila si dupa incheieturile mainilor si degetele relativ fragile. Tenul acestor nativi este de obicei masliniu, iar ochii si parul au culori intense, adesea intunecate.

Comportament
Sunt foarte tipicari si organizati. De asemenea, poti observa ca majoritatea timpului si-l petrec muncind sau vorbind despre munca. Vorbesc destul de mult si atunci cand vorbesc ii critica pe cei din jur. Au un simt critic exagerat, dar si-l manifesta abia atunci cand cunosc persoanele respective.

Cum il testezi
Nu suporta dezordinea sau sa fie scosi din rutina. Cel mai clar mod de a iti da seama daca cel cu care vorbesti este Fecioara este sa iti lasi intentionat o scama pe pieptul bluzei. Daca iti va atrage imediat atentia, este un nativ tipic al zodiei. Un al lucru care l-ar putea da de gol ar fi sa te duci in vizita la el acasa si sa ii muti un lucru de la locul sau. Daca ii vei citi indignarea pe fata stii cu cine ai de-a face.

Maniile unui nativ Fecioara

Mania principala a unui nativ Fecioara este aceea de a cauta nod in papura. Fecioara are un simt al observatiei foarte dezvoltat, dar din pacate si simtul critic este la fel de dezvoltat. Prin urmare, "eu critic tot ce observ" ar putea fi motto-ul oricarui nativ Fecioara. O alta manie a oricarui nativ Fecioara este mania muncii. Toate Fecioarele sunt mai mult sau mai putin ceea ce americanii numesc "workoholic". Si in ceea ce priveste munca, Fecioara este foarte atenta la detalii si tinde sa despice firul in patru si sa munceasca de doua sau trei ori mai mult decat restul pentru a ajunge la un rezultat foarte putin diferit. Apoi, daca nu ii sunt suficient de apreciate eforturile, este si genul care se simte deosebit de jignit. Sa nu uit sa mentionez ca este si foarte econom si nu suporta sa cheltuiasca bani degeaba sau sa dea bani mai multi decat considera el necesar pe un produs sau serviciu.

Cand izbucneste?
Izbucneste atunci cand cineva nu ii respecta munca, cand cei din jur nu sunt punctuali si atunci cand cei din jurul lor nu actioneaza exact asa cum isi doreste el. De fapt, un nativ Fecioara este posibil sa izbucneasca absolut oricand observa ceva ce nu ii place la cineva din jur si in special atunci cand observa acest lucru in mod repetat.

Firea si caracteristicile personalitatii tale se rotesc in jurul aceluiasi centru: ratiune si cumpatare. Economie - este cuvantul tau cheie, in tot ceea ce faci.

In relatiile de cuplu, in manifestarile de afectiune si emotive, amoroase, sexuale si in toate amanuntele vietii tale, ai mare nevoie de ordine, curatenie, organizare.

Toate aceste elemente, daca sunt impinse la extrem, creeaza insa un cadru patologic tipic: acela al nevrozei! Tine minte ca, pentru a evita sa ajungi in acest punct, este de ajuns sa-ti modifici putin caracterul. Incearca sa fii mai expansiva, mai tandra si mai generoasa cu cei pe care-i iubesti! Trebuie sa adopti un comportament cald si intelegator

Horoscop erotic
Fericit acela care o iubeste si este iubit de ea! Nimic, calendar ori ceas, nu o impiedica sa faca dragoste. Sexul este pentru ea totdeauna ceva nou, sau cel putin, totdeauna innoit.
Face alegeri pe moment, dar se poate avea intredere in intuitia ei. O atrag barbatii stilati, cu bun gust, carieristi, sarmanti.

Nu o inhiba nimic. Cu minimum de intimidate, consimte sa se daruiasca in situatii in care cea mai mare parte dintre femei ar fi siderate. Raspunde la nebuniile cele mai complicate ale patului. Poate epuiza Kama Sutra de la un capat la altul, fara respiratie, dupa care va cere linistita volumul II. Are totusi meritul de a nu fi gasita in pat decat cu acela pe care il iubeste.

Nu isi ascunde niciodata afectiunea dar, aceasta nu este prea greu de realizat. Indiferent de varsta, retraieste mereu crezul primei iubiri.

Daca i se refuza o mangaiere, face greseala de a o interpreta ca pe un semn al pudicitatii.
Este credincioasa pana la virtute iubitului, dar o afiseaza intr-un mod teatral, superficial.
Este deopotriva o sotie si o amanta excelenta.

Ca sotie este fidelitatea intruchipata. Accepta un mariaj numai in conditiile in care considera ca va sta intreaga viata alaturi de partener. Iar el trebuie sa fie capabil de aceeasi uniune. Altfel, infidelitatea lui o poate marca intreaga viata.

Zone erogene: buric, solduri

Prima intalnire

La o prima intalnire, esti in mod obligatoriu stresat, dar incerci sa maschezi asta cat mai bine. Si ce mod mai bun si mai placut, decat vorbind cat mai mult, preferabil despre tine. In mod evident, discutiile nu vor fi lipsite de scop, aproape toate au scopul ascuns de a il aduce pe cel cu care te intalnesti acolo unde vrei tu si de a afla ce vrei sa afli despre el, adica preferabil cat mai multe. De fapt, prima intalnire sau mai bine zis primele cateva intalniri sunt asemanatoare cu niste teste de aptitudini si interviuri pentru job, bine mascate.

Iti place sa te imbraci elegant, iar daca este prima intalnire vei fi si mai atent la detalii decat in general. Vei incerca sa nu pari provocator, parand in acelasi timp stilat si cat mai atragator. Preferi tinutele clasice, cu mult bun gust si imbogatite de accesorii asortate, nu numai cu vestimentatia, ci si cu personalitatea si gusturile partenerului si cu locul unde mergeti.

Ca loc pentru prima intalnire, ideal ar fi un loc fara prea mult zgomot, in care sa puteti discuta si tu sa poti afla cat mai multe despre el, vorbind evident despre tine.

Cum flirteaza fecioara

Fecioara nu flirteaza efectiv, ci incearca sa cunoasca. Un nativ al zodiei Fecioara va atrage prin stilul vestimentar ireprosabil si prin misterul emanat.

Ii plac oamenii galanti, seriosi si puternici, cu multa experienta de viata, multa incredere in ei si care il fac sa se simta protejat si mandru ca se afla in compania lor. In ceea ce priveste discutiile, un nativ al zodiei Fecioara stie sa evite penibilul primei intalniri, vorbind in mare cam despre orice, facand si cate o poanta pe aici pe acolo.

O data indragostit, nativul Fecioara este fidel, etic si incearca pe cat posibil sa il ajute pe cel de langa el sa se schimbe in bine si sa faca relatia sa atinga perfectiunea sau macar ceva pe aproape de ea. O data ce are o relatie stabila, isi lasi pasiunea sa iasa la iveala, de sub rigiditatea aparenta afisata.

In general nativul Fecioara este atras de nativii zodiilor Balanta, Scorpion, Pesti si Rac.

Pe viitor, Fecioara ar fi bine sa incerce sa fie mai putin rigida, sa nu ii fie frica sa fie sexy sau provocatoare si sa incerce sa fie mai deschisa la nou. Critica o data lasata acasa, va vedea ca sub ambalajul unui tip pe care l-ar respinge in mod normal, s-ar putea sa se afle cavalerul pe cal alb pe care il astepta.
-------------------------------------

Parfumul femeii fecioara

Personalitate
Incapatanata si maniaca, femeia acestei zodii poate fi exasperanta prin spiritul sau minutios si exagerat de activ. Nu trebuie neaparat sa fie ambitioasa, insa, daca ii incredintezi o misiune, ea va merge pana la capat. Discreta, perfectionista, este intotdeauna de o eleganta perfecta insa, in mod evident, clasica. La ea, fantezia reprezinta un risc de dezordine. Insa este credincioasa si blanda, iar caminul ei - un cuib al pacii...

Parfumul ei
Un parfum pe care nu l-a abandonat niciodata: Tresor de la Lancome care demareaza cu niste tente proaspete de miros floral (liliac, trandafir alb si lacramioare) peste care se suprapun niste tente cu arome de fructe si un parfum de lemn si ambra; Ei ii place si Coco Chanel (iasomie, piersica, mimoza, flori de portocal, trandafir si cuisoare, totul pe un fond de santal, piele, tonka si opoponax); Sau Arpege de la Lanvin, un parfum mitic, simbol al dragostei materne, intr-o sticla frumos bombata.

In vacanta
Fecioara este genul de persoana care ar face intr-o zi cat zece, de aceea are probleme cu stresul. Stie sa fie foarte bine organizata in tot ceea ce face si tine extrem la detalii. Meticuloasa si perfectionista, nu e de mirare ca ajunge intotdeauna acasa mai mult adormita decat treaza."Munca munca, munca..." ? vorba reclamei!

O scurta vacanta, care sa ii distraga atentia de la problemele cotidiene si sa o relaxeze ar fi o mana cereasca?ce-i drept, in primul rand pentru cei din jurul ei si apoi pentru ea. Ce face Fecioara cu tensiunea acumulata? O revarsa ? mai mult involuntar ? pe cei care ii sunt in preajma. Asa ca nu e de mirare daca primeste drept cadou la aniversare o excursie in Alpi, sau la Sinaia.

Fecioarei ii place sa calatoreasca, sa exploreze tinuturi noi, si nu se incurca, precum aristocratii Tauri si Balante, de lipsa de confort si lux. Ea nu are nevoie de mult ca sa fie fericita. Ii plac locurile complexe, dezvoltate economic, care poarta in spate mii de ani de istorie.

Destinatia potrivita pentru eliminarea stresului si satisfacerea dorintei de cunoastere: Londra. Combinatia dintre vechi si nou o va face sa se simta ca pe aleea dintre doua lumi paralele, care se intrepatrund. Nu va scapa ocazia sa admire faimoasele Westminster, Big Ben, Houses of Parliament, Catedrala St. Paul?s, dar nici mall-urile ultramoderne nu o vor lasa rece. O raita prin magazinele de haine si accesorii, de cosmetice sau electronice ii vor face o gaura "frumusica" in buget. Ei, hai, macar acum cand suntem in Londra, mai slabeste si tu gura sacului cu economii!

Fecioara este o iubitoare de arta, asa ca va cauta muzeele - Muzeul Londrei, Muzeul de Istorie Nationala. Dupa ce o vor extenua plimbarile pe coridoarele acelea lungi, va avea de ales intre o masa copioasa la bordul unui vaporas si una intr-un pub, apoi va trece in revista muzica! Da, pentru ca la Londra nu trebuie ratate concertele, iar Fecioara este innebunita dupa cele in aer liber.

Printre atata istorie , distractie si mall-uri ce adapostesc nume celebre de creatori, nu uita, draga Fecioara, sa incluzi pe lista de cumparaturi si o vedere pentru cei de acasa!

Cadouri
Hmm?aici sa stii ca vei avea ceva de furca. Este un pretentios fara pereche si iti va cauta nod in papura in consecinta. Din punctul lui de vedere, ceea ce ii faci cadou demonstreaza in primul rand ceva despre tine si despre caracterul tau. In al doilea rand, demonstreaza daca esti atenta la gusturile lui si cat de bine il cunosti. Detaliile sunt foarte importante, deci nu incerca sa te pacalesti ca acea camasa cu dungulite subtiri pe care i-ai luat-o este superba. S-ar putea sa afli ca lui ii plac dungile mai groase un pic. Si un alt sfat, calitatea este mai importanta decat cantitatea. Ii place in orice caz sa primeasca atentii si sa vada ca te-ai gandit la el si ca ai vrut sa ii faci o bucurie. Nu uita ca este o fire conservatoare, deci nu cauta sa il sochezi. Il vei bucura cu un cadou util, care par banal in ochii altora, dar care este pretios pentru el. Culorile potrivite sunt cele din gama rosu-violet.

Idei pentru cadou: agenda electronica, camasa, cravatajoc de strategie pe calculator, ac pentru cravata, obiecte cosmetice, abonament la clubul pe care il frecventeaza, lenjerie.

Sanatate
Partea corpului pe care o guverneaza zodia Fecioarei este stomacul. Nativii acestei zodii au o sanatate destul de solida si o imunitate crescuta. Cu toate acestea, sunt probabil cel mai ipohondru semn zodiacal. Afectiunile care pot aparea sunt legate in principal de sistemul digestiv sau de intestine. Sunt predispusi la gastrite si ulcere, in special de natura nervoasa, Fecioara fiind o zodie cunoscuta pentru nivelul ridicat de stres la care este supusa.

Alte probleme care pot aparea sunt de natura nutritiva. Deseori pot fi intalnite persoane nascute in zodia Fecioara care sa sufere de anemii. Este recomandat sa evite alcoolul pentru a-si mentine starea de sanatate.

Sunt deseori predispusi catre tulburari nervoase, pe care este bine sa le evite incercand sa se si relaxeze pe cat posibil si sa se refaca dupa eforturile profesionale pe care le fac.

Stilul de shopping
Partea corpului pe care o guverneaza zodia Fecioarei este stomacul. Nativii acestei zodii au o sanatate destul de solida si o imunitate crescuta. Cu toate acestea, sunt probabil cel mai ipohondru semn zodiacal. Afectiunile care pot aparea sunt legate in principal de sistemul digestiv sau de intestine. Sunt predispusi la gastrite si ulcere, in special de natura nervoasa, Fecioara fiind o zodie cunoscuta pentru nivelul ridicat de stres la care este supusa.

Alte probleme care pot aparea sunt de natura nutritiva. Deseori pot fi intalnite persoane nascute in zodia Fecioara care sa sufere de anemii. Este recomandat sa evite alcoolul pentru a-si mentine starea de sanatate.

Sunt deseori predispusi catre tulburari nervoase, pe care este bine sa le evite incercand sa se si relaxeze pe cat posibil si sa se refaca dupa eforturile profesionale pe care le fac.

Machiajul
Partea corpului pe care o guverneaza zodia Fecioarei este stomacul. Nativii acestei zodii au o sanatate destul de solida si o imunitate crescuta. Cu toate acestea, sunt probabil cel mai ipohondru semn zodiacal. Afectiunile care pot aparea sunt legate in principal de sistemul digestiv sau de intestine. Sunt predispusi la gastrite si ulcere, in special de natura nervoasa, Fecioara fiind o zodie cunoscuta pentru nivelul ridicat de stres la care este supusa.

Alte probleme care pot aparea sunt de natura nutritiva. Deseori pot fi intalnite persoane nascute in zodia Fecioara care sa sufere de anemii. Este recomandat sa evite alcoolul pentru a-si mentine starea de sanatate.

Sunt deseori predispusi catre tulburari nervoase, pe care este bine sa le evite incercand sa se si relaxeze pe cat posibil si sa se refaca dupa eforturile profesionale pe care le fac.

Dieta si fitness
Caracterictici :

Dominata de Mercur, zona ta sensibila este stomacul. Ai un metabolism ridicat, dar stresul isi spune repede cuvantul in cazul tau.

Corpul tau este zvelt, ai incheieturi fine si membre subtiri. Grasimile se depun pe talie si abdomen asa ca in general nu iti permiti bluze scurte.

Cauza cea mai frecventa pentru care te ingrasi este oboseala sau munca in exces.

Ce e de facut?

In primul rand, trebuie sa iti schimbi stilul de viata, asa incat sa te relaxezi mai mult. Invata sa mai spui si nu, si obisnuieste-te ca nu este mereu nevoie sa muncesti cat pentru doi.

Fecioarele sunt extraordinare la organizare si structurare, asa ca foloseste-ti aptitudinile si pentru a concepe un program de mentinere sau de slabire si tine-te de el.

Iti place mancarea buna si sa traiesti bine, dar in cele mai multe cazuri mananci in exces fructe si legume. Multe persoane din zodia fecioarei sunt vegetariene.

Cand te apuci de dieta, incearca sa tii un jurnalul al acesteia, in care sa iti notezi zilnic greutatea, masurile si ceea ce mananci, eventual exercitiile fizice facute. Strategul din tine va fi entuziasmat de asta in mod sigur.

Tu de obicei mananci lejer, dar mult. Incearca deci un regim hipocaloric. Incearca sa manaci mai mult la micul dejun si mai putin seara si in restul zilei. Minuni va face ceaiul de fumarita, care purifica sangele si stimuleaza digestia.

Sporturile care iti plac sunt tenisul, ping-pongul, baschetul, badmintonul si altele care implica o echipa si concentrare. Sportul trebuie sa il practici in aer liber pentru a te relaxa in acelasi timp. Nici kickboxingul nu este rau pentru tine, pentru ca te ajuta sa te eliberezi de stres si de energia negativa

Bijuterii
Caracterictici

Dominata de Mercur, zona ta sensibila este stomacul. Ai un metabolism ridicat, dar stresul isi spune repede cuvantul in cazul tau.

Corpul tau este zvelt, ai incheieturi fine si membre subtiri. Grasimile se depun pe talie si abdomen asa ca in general nu iti permiti bluze scurte.

Cauza cea mai frecventa pentru care te ingrasi este oboseala sau munca in exces.

Ce e de facut?

In primul rand, trebuie sa iti schimbi stilul de viata, asa incat sa te relaxezi mai mult. Invata sa mai spui si nu, si obisnuieste-te ca nu este mereu nevoie sa muncesti cat pentru doi.

Fecioarele sunt extraordinare la organizare si structurare, asa ca foloseste-ti aptitudinile si pentru a concepe un program de mentinere sau de slabire si tine-te de el.

Iti place mancarea buna si sa traiesti bine, dar in cele mai multe cazuri mananci in exces fructe si legume. Multe persoane din zodia fecioarei sunt vegetariene.

Cand te apuci de dieta, incearca sa tii un jurnalul al acesteia, in care sa iti notezi zilnic greutatea, masurile si ceea ce mananci, eventual exercitiile fizice facute. Strategul din tine va fi entuziasmat de asta in mod sigur.

Tu de obicei mananci lejer, dar mult. Incearca deci un regim hipocaloric. Incearca sa manaci mai mult la micul dejun si mai putin seara si in restul zilei. Minuni va face ceaiul de fumarita, care purifica sangele si stimuleaza digestia.

Sporturile care iti plac sunt tenisul, ping-pongul, baschetul, badmintonul si altele care implica o echipa si concentrare. Sportul trebuie sa il practici in aer liber pentru a te relaxa in acelasi timp. Nici kickboxingul nu este rau pentru tine, pentru ca te ajuta sa te eliberezi de stres si de energia negativa big grin
funda?

| Doar1îngeR a răspuns:

Semn de pamant, mutabil, feminin, introvertit, dominat de planeta Mercur, planeta care sporeste spiritul comunicativ, inteligenta, elocventa, talentul oratoric, diplomatia, ingeniozitatea, abilitatea, dar si siretenia, instabilitatea, superficialitatea, tendinta spre inselatorie.

Piatra pretioasa: sardonixul.
Zi norocoasa: miercuri.
Numere norocoase: 4 si 8.
Culoare: gri.
Metal: mercurul.
Locuri prielnice: orasele mici.
Verb reprezentativ: "a analiza".

Zodie feminina de pamant, predominant practica, materiala, esenta Marelui Om al Universului.

Aspectul fizic: statura in general mica, adesea subtire, fata rotunda, ten usor inchis, par negru, ochi de culoare inchisa.

Zona erogena: abdomenul.

Nativul din zodia Fecioarei este lucid, logic, rational. Ii place sa analizeze situatiile si persoanele pe care le intalneste. Este saritor si ii ajuta pe cei apropiati la nevoie.

In general, cel nascut in zodia Fecioarei este timid si cu greu se poate impune in fata persoanelor mai temperamentale sau mai energice. De aceea, mizeaza pe diferite tertipuri si cauta sa se faca remarcat prin inteligenta si cunostinte.

In situatii dificile, nativul din zodia Fecioarei devine nervos si cicalitor, in special cu persoanele cu care isi poate permite (subalterni, copii etc.).

Este amabil, serviabil, supus, responsabil, dar exigent in munca, fara a reusi vreodata sa se ridice mai sus decat pozitia de simplu subaltern. Se mandreste cu realizarile sale si este un muncitor hotarat, credincios slujbei sale. Poate atinge succesul in domenii administrative sau orice alt domeniu in care trebuie sa lucreze in slujba altora (functionar public, comert, medicina), dar si in domenii legate de agricultura, animale, plante, alimentatie, chimie, farmacie, igiena, munca de precizie, calcul si analiza, artizanat. Din punctul de vedere al sanatatii, nu se bucura de o vitalitate prea solida, desi are o sanatate buna in general, dar uneori un simptom cat de mic poate duce la ipohondrie numai datorita grijii sale exagerate pentru propriul organism. Dovedeste mare interes pentru tot ceea ce are legatura cu sanatatea, terapii si diete, deci medicina - chiar si la nivel empiric - poate fi un capitol care ii starneste mereu interesul, ori pentru a aplica ceea ce afla asupra propriei persoane, ori pentru ai ajuta pe altii.

Fecioara este o fire deosebit de analitica luand in consideratie toate solutiile unei probleme oprindu-se de regula la cele mai practice si mai realiste. Gandirea sa este clara, precisa, rece si nu se simte bine atunci cand isi pierde aceste calitati. Totul este prevazut dinainte, aranjat la locul sau, iar ceea ce este spontan, imprevizibil si neasteptat il sperie si il dezechilibreaza. II plac regulile clare si precise si nu debordeaza de fantezie. Nu agreeaza incertitudinea si extravaganta si in general tot ceea ce iese din standardele obisnuite.

Nativul acestui semn are un caracter profund moral, e onest si impune celorlalti prin tinuta sa. Bland sau sever, el le cere celorlalti respectarea acelorasi reguli pe care le urmeaza si el. Nu este un tip care isi ia riscuri si isi cunoaste limitele, granite ce crede ca le corespund tuturor celorlalti si de aceea se asteapta de la ei sa actioneze in consecinta.

Barbatul Fecioara prefera femeile echilibrate si constante, langa care poate trai in tihna. Nu este barbatul marilor pasiuni, dar stie sa iubeasca sincer si profund. Pentru ca il preocupa mult cariera si castigurile materiale, barbatul Fecioara are tendinta sa isi cam neglijeze partenera, chiar daca o iubeste cu adevarat.

Ca si barbatul Fecioara, femeia Fecioara nu va avea mari pasiuni. Partenerul pe care il alege, ii va deveni sot, intr-o uniune sincera si durabila. De obicei, femeia Fecioara este o persoana ordonata si pretinde din partea partenerului acelasi lucru. Este o fiinta idealista si doreste un barbat perfect, curat, fara vicii.

CELEBRITATILE ALE ZODIEI: Regina Elisabeta, Lev Tolstoi, Michael Jackson, J. S. Bach, H. G. Wells, Onassis, Sean Connery, Maica Teresa, Agatha Christie, Greta Garbo, Stephen King, Gloria Estefan, Leonard Bernstein, Richard Gere, Andreea Esca, Ana Szeles, Mihail Kogalniceanu.

| Andreea14Bianca a răspuns:

Pai sa vad...
Fecioara 23 august- 21 septembrie

Caracteristica generala a zodiei Fecioara: semn negativ, feminin
Element definitoriu pentru zodia Fecioara: Pamânt
Calitate definitorie pentru zodia Fecioara: semn Mutabil (flexibilitate)

Planetele si zodia Fecioara

Planeta guvernatoare: Mercur
Planeta carierei profesionale: Mercur
Planeta dragostei: Neptun
Planeta câstigurilor financiare: Venus
Planeta sanatatii si a muncii: Uranus
Planeta casei si a familiei: Jupiter
Planeta placerilor: Saturn
Culorile zodiei Fecioara: galben, portocaliu, nuante de huma
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Fecioara: agata, hiacint
Metale caracteristice pentru zodia Fecioara: mercur
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Fecioara: miercuri

Principalele calitati ale zodiei Fecioara: capacitate de analiza, meticulozitate, puteri vindecatoare
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Fecioara: sa fie util si sa aiba realizari
Defecte ale nativului din zodia Fecioara: spirit critic exagerat

Relatii între zodia Fecioara si alte zodii

Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Taur, Capricorn
Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Gemeni, Sagetator, Pesti
Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Gemeni
Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Sagetator
Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Balanta
Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Pesti
Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Capricorn
Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Taur, Leu
Personalitatea zodiei Fecioara

Modest, obiectiv, meditativ, cu un simt pronuntat al datoriei, nativul Fecioara poate fi un bun savant, contabil sau critic, pentru ca are o capacitate analitica deosebita. Este un om rational, foarte atent la detalii. Actioneaza cu grija si corect, dar are o atitudine critica.

Nativul din zodia Fecioara iubeste natura si studiul. Apreciaza viata simpla si nu îi plac experimentele. Mizeaza mai degraba pe rabdare si perseverenta decât pe aventura si speculatie. Îsi planifica afacerile pe termen lung. Are talent pedagogic.

Daca Soarele este prost aspectat, nativul din Fecioara poate fi meschin si cârcotas. Indecizia îl poate face sa rateze sansele. Nativul din Fecioara poate lua totul în nume de rau, poate fi zgârcit sau cu toane.

Sanatate : Nervii sunt sensibili. Uneori, nativul Fecioara poati fi ipohondru. Este predispus la eczeme sau ulcere, mai ales daca parerile nu îi sunt luate în considerare si îi este lezat amorul propriu. Digestia poate fi dificila, motiv pentru care pot sa apara constipatii.

Siteu de pe care am luat informatiile eastrolog.ro

| Clauditza21 a răspuns:

Eu cred ca zodia fecioara este o zodie destul de buna, cei nascuti in aceasta zodie sunt perfectionisti, perseverenti si vor mereu ca totul sa le iasa bine.De asemenea fecioara, este destul de modesta si spune lucrurilor pe nume, fara ocolisuri.Sunt destul de responsabili si stiu intotdeauna sa analizeze o situatie. Din pacate fecioara are tendinta sa se critice prea mult pe sine si sa fie prea dur cu propria persoana.De multe ori chestia asta se transforma in caderi nervoase si irascibilitate la persoanele nascute in fecioara.

| anuk a răspuns:

Zodia Fecioara
23 august - 21 septembrie

Caracteristica generala a zodiei Fecioara: semn negativ, feminin
Element definitoriu pentru zodia Fecioara: Pamânt
Calitate definitorie pentru zodia Fecioara: semn Mutabil (flexibilitate)

Planetele si zodia Fecioara

* Planeta guvernatoare: Mercur
* Planeta carierei profesionale: Mercur
* Planeta dragostei: Neptun
* Planeta câstigurilor financiare: Venus
* Planeta sanatatii si a muncii: Uranus
* Planeta casei si a familiei: Jupiter
* Planeta placerilor: Saturn

Culorile zodiei Fecioara: galben, portocaliu, nuante de huma
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Fecioara: agata, hiacint
Metale caracteristice pentru zodia Fecioara: mercur
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Fecioara: miercuri

Principalele calitati ale zodiei Fecioara: capacitate de analiza, meticulozitate, puteri vindecatoare
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Fecioara: sa fie util si sa aiba realizari
Defecte ale nativului din zodia Fecioara: spirit critic exagerat

Relatii între zodia Fecioara si alte zodii

* Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Taur, Capricorn
* Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Gemeni, Sagetator, Pesti
* Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Gemeni
* Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Sagetator
* Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Balanta
* Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Pesti
* Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Capricorn
* Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Taur, Leu

Personalitatea zodiei Fecioara

Modest, obiectiv, meditativ, cu un simt pronuntat al datoriei, nativul Fecioara poate fi un bun savant, contabil sau critic, pentru ca are o capacitate analitica deosebita. Este un om rational, foarte atent la detalii. Actioneaza cu grija si corect, dar are o atitudine critica.

Nativul din zodia Fecioara iubeste natura si studiul. Apreciaza viata simpla si nu îi plac experimentele. Mizeaza mai degraba pe rabdare si perseverenta decât pe aventura si speculatie. Îsi planifica afacerile pe termen lung. Are talent pedagogic.

Daca Soarele este prost aspectat, nativul din Fecioara poate fi meschin si cârcotas. Indecizia îl poate face sa rateze sansele. Nativul din Fecioara poate lua totul în nume de rau, poate fi zgârcit sau cu toane.

Sanatate : Nervii sunt sensibili. Uneori, nativul Fecioara poati fi ipohondru. Este predispus la eczeme sau ulcere, mai ales daca parerile nu îi sunt luate în considerare si îi este lezat amorul propriu. Digestia poate fi dificila, motiv pentru care pot sa apara constipatii.