| Deutsa56 a întrebat:

Ce responsabilitati are un elev? Dar o clasa? Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| MindExplode a răspuns:

--Sa respecte prevederile statului institutiei de invatamint
--Sa insuseasca materiile prevazute de curriculumul scolar
--Sa frecventeze cu regularitate orele de curs
--Sa patricip la activitatile obligatorii stabilite de planul de invatamint
-- Sa aiba o purtare civilizata si o tinuta decenta
--Sa respecte normele de conduita in scoala, pe strada in localurile publice
--Sa pastreze in buna ordine imobilul, mobilierul scolii, utilajul manualele, rechizitele scolare

Acestea sunt obligatiunile unui elev

Dar a unei clase
--Sa fie o clasa unita
--Sa fie respect reciproc

happyFunda

7 răspunsuri:
| LarisaAndreea a răspuns:

Elevul- sa-si invete si sa-si faca temele, sa asculte de ce spune profesorul, sa nu deranjeze orele, sa fie respectuos si imbracat decent
O clasa- sa fie unita

Sper ca te-am ajutat:*

| CurcubeulColorat a răspuns:

Responsabilitati elevi:
-sa respecte programul scolii
-este obligatorie pastrarea curateniei in incinta scolii
-sunt prezenti la scoala punctual si cu regularitate
-exercita disciplina si autocontrol
-respecta bunurile scolii
-raportează unui adult atunci când ei, sau altii sunt supusi unor acte de intimidare
-tratează pe toată lumea cu demnitate si respect
-rezolvă conflictele în mod constructiv si respectuos
-mentin un comportament cinstit si integru
Din punctul meu de vedere, responsabilitatile unui elev ar trebui sa fie ale intregii clase

| ShotYouDown a răspuns:

Pai, un elev sa zicem ca are urmatoarele responsabilitati: Daca vede o hartie pe jos sa o ia. Sa isi ajute colegii. Sa fie responsabil
Si o clasa: Sa fie unita.Sa aibe grija de clasa lor

| Lavy_5428 a răspuns:

Un elev are responsabilitatea de a invata, de a-si asculta parintii si a le crea surprize placute. O clasa trebuie sa se ridice pentru ca diriginta sa fie mandra de ei. Funda? Pls...

| cosminlps a răspuns:

Un elev are responsabilitatea de a invata, a-si asculta profesorul si a respecta regulile scolii. O clasa are responsabilitatea de a-si pastra curatenia in clasa si a se ajuta reciproc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un elev are responsabilitatea de a invata , a-si asculta profesorul si a respecta regulile scolii.O clasa are responsabilitatea de a-si pastra curatenia in clasa si a se ajuta reciproc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un elev are responsabilitatea de a invata la o scoala sau un colegiu un liceu