| miruna013 a întrebat:

Ce se poate vizita in brasov?

Răspuns Câştigător
| bump a răspuns:

Buna! Uite ce poti vizita in Brasov:
Muzee
Muzeul de Istorie Braşov, aflat în Casa Sfatului
Casa Mureşenilor (site)
Muzeul primei şcoli româneşti, din Şchei, având expusă prima carte tipărită în limba română
Muzeul Fortificaţiilor din Ţara Bârsei, amenajat în Bastionul Ţesătorilor
Muzeul-restaurant Cetăţuia, aflat în vechea fortificaţie de pe Strajă (Dealul Cetăţii)
Punctele muzeale din Turnul Negru, Turnul Alb şi Bastionul Graft
Muzeul de Artă
Muzeul de Etnografie
Muzeul Civilizaţiei Urbane Braşov, deschis în 2009; primul muzeu de acest gen din ţară
Biserici şi temple
Biserica Neagră - construită între 1377 şi 1477 pe locul unei vechi bazilici romane
Biserica Sf. Nicolae - secolul al XIV-lea
Biserica Sf. Bartolomeu - secolul al XIII-lea
Biserica Sf. Martin de pe Strajă
Biserica Sf. Gheorghe, înfiinţată într-un vechi conac de vânătoare
Sinagoga
Sinagoga Ortodoxă
Alte clădiri, monumente şi locuri
Poarta Ecaterinei, 1559
Poarta Şchei, 1827
Troiţele din Şchei (cea mai veche datând din 1291)
Aleea După ziduri
Piaţa Sfatului
Strada Republicii din Braşov
Strada Mureşenilor din Braşov
Promenada de sub Tâmpa
Belvedere
Casa Negustorilor din Braşov (Podul Bătuşilor sau Cerbul Carpatin)
Strada Sforii
Parcuri şi rezervaţii naturale
Parcul Nicolae Titulescu, Parcul Consiliul Europei, Parcul Trandafirilor, Parcul Tractorul
Scuarul Berzei, Scuarul Mihai Eminescu
Grădina Zoologică din Noua
Tâmpa
Poiana Braşov
Pietrele lui Solomon.

7 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

- Casa Mureșenilor, Piaţa Sfatului nr. 25, http://www.muzeulmuresenilor.ro
- Biserica Neagră
- Muzeul de artă
- Complexul Agrement, de sub Tîmpa
- Turnul Alb
- Turnul Negru
- Bastioanele
- Prima școală românească
- Strada Sforii
- Poarta Schei
- Cetățuia
- Casa Reduta etc.
Plimbare plăcută!

-

| Șosețică a răspuns:

Biserica neagra happy
apoi este frumos sa vizitezi cenurul, sunt multe lucruri frumoase acolo happy

| MDLNA a răspuns:

Daca treci prin Brasov trebuie neaparat sa vizitezi renumita Biserica Neagra;
Castelul Bran este intr-adevar exceptional;
Cetatea Rasnov.hmm si Brasovul medieval, eu ii zic medieval dar cred ca este recunoscut sub numele de "Brasovul vechi". Este intr-adevar frumos! Sper ca o sa ajungi pe acolo, o seara placuta.

| Nobody_1210 a răspuns:

Biserica Neagra
Turnul Alb
Turnul Negru
Cladirea Sfatului
Piata Sfatului
Poarta Ecaterina
Muzeul de Arta
Prima scoala romaneasca
Casa Reduta
Bastionul fierarilor,cojocarilor, tesatorilor, funarilor
etc

| All3 a răspuns:

Prima scoala romaneasca,Biserica Neagra,Turnul alb,Turnul negru,Bastionul Graft, Bastionul Tesatorilor, Poarta Ecaterinei etc.

| scumpikadina a răspuns:

Castelul bran, biserica neagra, piata sfatului