| 4827 a întrebat:

Ce pot vizita pe traseul : Slanic, Cheia, Brasov, Valea Prahovei? Fundaaaaaa big grinbig grin.

Răspuns Câştigător
| anda_7144 a răspuns:

Slanic-
Salina Slanic Prahova - Complexul Minier Unirea

Lucrarile miniere de deschidere a minei au inceput in 1938, iar exploatarea sarii din aceasta mina s-a efectuat intre anii 1943 - 1970. Exploatarea s-a facut descendent de la tavan catre vatra in felii succesive de 2.2 m grosime cu taiere orizontala la vatra si verticala la pereti. Derocarea prin impuscare, transportul materialului rezultat s-a efectuat cu vagoneti pana la put si mai departe cu colidia pana la suprafata catre instalatia de reparare si expeditie.

Mina este alcatuita din 14 camere cu profil trapezoidal avand 10 m deschidere la tavan, 23m la talpa si o inaltime de 54m.
Diferenta de cota intre suprafa si vatra minei este de 208m si este parcursa cu liftul in 90s.
Spatiul excavat ocupa un volum de 2, 9 mil mc si se intinde pe o suprafata de 7, 8 ha.

Dupa 1970 mina devine obiectiv turistic, oferind conditii naturale de exceptie prin microclimatul sau bogat in aerosoli cu eficieta binecunoscuta in tratarea maladiilor respiratorii.

Aerajul minei este natural, temperatura constanta in tot timpul anului, 12 C.Presiunea atmosferica este de 730 mm col.Hg, iar umiditatea mai redusa cu 10% decat cea de la suprafata.

Tavanul minei este bordat pe intreaga suprfata de balcoane din lemn care permit circulatia personalului autoruizat la controlul periodic al stabilitatii din zona superioara a constructiei minei.

Zonele cu stabilitate incerta sunt delimitate pe vatra minei cu imprejurimi de interdictie accesului vizitatorilor

Program Salina:
Marti - vineri 9:00-13:00
Sambata - duminica 9:00-17:00
Luni inchis
Taxa de intrare: 12 RON Adultii
6 Ron Prescolari, Elevi, Studenti

Cheia-http://www.anapensiunecheia.ro/index.php?page=content&p=42

Brasov-http://www.viaromania.eu/atractii.cfm
/222-paradisul_acvatic.html

Valea prahovei-http://www.directbooking.ro/......u-208.aspx