| leta99 a întrebat:

Ce simt bebelusii in viata intrauterina?

Răspuns Câştigător
| lost.in.rain a răspuns:

bebelusul traieste ceea ce simte si mama: emotii, bucurie, stres, suparare... aude muzica ce o asculta mama, aude ce se vorbeste... aude povestile ce i le citeste mama...si e pregatit sa tina piept lumii laughing

4 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

"Bebelusul este extrem de receptiv la ceea ce se petrece in jurul sau. Incepand din primele saptamani, viitorul bebelus aude, vede si simte ceea ce se intampla - atat in micul lui univers pe care i-l ofera organismul tau, cat si in afara acestuia. Prin urmare, pe langa mentinerea unui regim de viata sanatos si evitarea stresului, sunt inca multe alte lucruri pe care le poti face pentru a-l ajuta sa se simta cat mai confortabil. "
http://www.topsanatate.ro/......19927.html
Insa ei pot auzii inca din viata intrauterina, din 24-a saptamana de sarcina mai precis. Dupa nastere multe sunete devin familiare bebelusului din acesta perioada si va fi obisnuit cu ele.
http://www.copilul.ro/a_6_4534_Auzul_bebelusilor.html

assiris
| assiris a răspuns:

Tot ce simte si mama si ince multe altele. Viata copiilor pina la varsta in care pot spune ce simt este un mister.

doiny
| doiny a răspuns:

Este un fapt dovedit stiintific: bebelusul poate percepe stimulii vizuali inca din viata intrauterina. cel mic poate vedea umbre in tonuri de portocaliu si rosu. In jurul celei de a patra luni de sarcina, va incepe chiar sa reactioneze la lumina - fie o evita, intorcandu-se cu spatele, fie isi modifica pozitia pentru a percepe mai bine sursele luminoase.
De asemenea, ecografiile moderne au confirmat ca, inca din viata intrauterina, bebelusii isi sug degetul.

| tea a răspuns:

F adevarat, ce ti-au scris fetele, iar daca vrei sa faci un test cu bebe al tau, daca ai, sau cand o sa ai, prin luna a 7-a de sarcina, stinge lumina, si indreapta o sursa de lumina catre burtica ta si ai sa vezi ca bebe isi schimba pozitia cu capsorul catre sursa de lumina