| Zoet a întrebat:

Ce site îmi recomandaţi pentru a-mi face un blog? Blogspot sau wordpress? Mulţumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

WordPress.com - este curat si lipsit de reclame/ai calitate.
Blogspot.com - powered by google
Ramane ca tu sa te decizi! Daca nu ai cunostinte IT si mai vrei sa faci si bani cu blogul alege Blogspot.
Daca vrei calitate, mergi pe - WordPress (wordpress e o platforma deschisa, in dezvoltare, blogger - nu)
Din punct de vedere al utilitatii aprecierile mele merg catre WordPress deoarece are un panou de administrare prin care ai acces la tot ceea ce doresti oriunde te-ai afla in panoul de administrare, ceea ce vad ca a fost implementat si in ultima versiune lansata de Blogger, dar oricum nu depaseste WordPress deoarece ideea ii apartine.

Ceea ce apreciez la Blogger si poate ca ma face sa il pozitionez in apropierea posibilitatilor oferite de WordPress este ca ii ofera bloggerului posibilitatea de a adauga in pagina si scripturi Java si sa joace mai mult cu designul siteului prin fisierele CSS, astfel daca ai putine cunostinte de programare iti poti dezvolta blogul asa cum doresti.

Daca vine vorba de spamul WordPress conduce detasat in fata Blogger deoarece are integrat in panoul de control pluginul Akismet care face multa treaba in locul tau in momentul in care ai blog celebru care este atacat de boti care lasa comentarii cu linkuri, pe cand daca utilizezi Blogger trebuie sa faci toata munca manual, sa stergi comentariu cu comentariu, dar exista o posibilitate care ii poate inlatura, respectiv activarea codului Captcha pentru formularele de comentarii.
Concluzia finala pe care o trag dupa toate comparatiile facute este ca WordPress bate Bloggerul.

1 răspuns:
| Aw3sometron a răspuns:

BlogSpot e preferatul meu.