| Lauraquestion a întrebat:

Ce tari sunt in zona tropicala? Mersi

Răspuns Câştigător
| Curiosu a răspuns:

Africa, sudul Zairului, Angola, Zambia, Namibia, Zimbabwe si Mozambic si insula Madagascar

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Destule.Cauta si tu.

| WeeD a răspuns:

Senegal,Etiopia,Zair,Angola,Zambia,Namibia,Zimbabwe,Mozambic si insula Madagascar.

| WeeD a răspuns:

Senegal,Etiopia,Zair,Angola,Zambia,Namibia,Zimbabwe,Mozambic,insula Madagascar.

Răspuns utilizator avertizat
| unCalutz a răspuns:

In emisfera nordica, mediile tropicale se situeaza la sud de Tropicul Racului. Ele se intind, in Africa, din Senegal pana in Etiopia. In emisfera sudica, mediile tropicale se gasesc la nord de Tropicul Capricornului, in Africa, in sudul Zairului, Angola, Zambia, Namibia, Zimbabwe si Mozambic si chiar insula Madagascar.

Africa este al doilea continent ca mărime, al Pământului, traversat de Ecuator şi de cele doua tropice, cuprins intre Oceanul Atlantic (la Vest), Marea Mediterană (la Nord), Marea Roşie si Oceanul Indian (la Est), având o suprafaţa de 30.3 mil. km (cu insulele învecinate) şi populaţia de 668.700.000 locuitori. Se întinde între 37.21 lat. N –Capul Ros el-Abiad şi 34.52 lat. S –Capul Acelor pe suprafaţă de 8000 km şi între 51.20 long. E –Capul Ros Hafun pe o suprafaţă de 7400 km. Africa este constituită dintr-un bloc masiv vechi, care a suferit puţine modificări în perioadele glaciare mai recente şi unde structurile de platformă au o dezvoltare largă.

Africa

Relieful. Forma tipică a reliefului.
Africa are un relief mai puţin variat ca al altor continente. Este podişul tabular întins. Altitudinea medie a continentului este de 750 m iar cea maximă este de 5895m.-Vf. Kilimanjaro.

Se deosebesc :
Africa Joasă –Sahara, Sudanul, Guineea şi depresiunea Zair cu altitudine in general sub 500 m.
Africa Înaltă –Abisinia, Somalia
Africa de Sud –construită din podişuri înalte de peste 1000 m.

Doar sistemul montan al Atlasului este format din cutare, restul munţilor africani reprezentând mari zone de factură, în care se pot grupa atât marginile înalte ale Marelui Graben Est-African (podişul Abisiniei şi podişul Somaliei) cât şi munţii, podişurile ridicate tectonic (Ahaggar, Tibesti) şi horsturile (Munţii de Cristal şi Munţi Scorpiei) De formarea Marelui G raben Est-African sunt legate puternice erupţi vulcanice, care au dat naştere munţilor vulcanici :
Kilimanjaro,
Kenya(5199m)
Elgon(4332m).

Depresiunile sunt largi şi limitate de praguri :
Kalahorii
Zair
Ciad
Niger
cele din Sahara

Câmpiile sunt restrânse şi de scufundare recentă :
Câmpia Senegalului
Câmpia Guineii Superioare
Câmpia Mazambicului
Câmpia Somaliei

Resursele solului.
În Republica Africa de Sud (Witwaters rand), Zimbabwe, Zair(Shabat), Tanzania, Ghana etc. Exploatările de diamante în neckurile din Republica Africa de Sud(Kimberley) sau în aluviunile din Zair, Angola, Ghana, Sierra Leone etc. şi de minereuri de fier mai ales în Liberia, Zimbabwe, Algeria şi Republica Africa de Sud. Zăcămintele importante de petrol se afla in Sahara, Salah şi Libia iar gazele naturale în Hassi-R’Mel.

Africa deţine mari ponderi în producţia lumii capitaliste de :
- crom (75%)
- cupru (47%)
- mangan
- zinc
- stibiu
- plumb
- azbest

Clima.
Africa este continentul cu clima cea mai ridicată de pe glob, dintre care se deosebesc zonele :
- o zonă de climă ecuatorială (cu temperaturi medii anuale având variaţii sezoniere reduse şi cantităţi mari de precipitaţii)
- două zone de climă subecuatorială
- două zone tropicale (cu precipitaţii extrem de reduse –între 50-150 mm anual)
- două zone subtropicale (cu două sezoane opuse –umed şi secetos)
Cea mai ridicată temperatură s-a înregistrat la Azitiyah -Libia (58 ) la data de 13.dec.1922 iar valorile termice de peste 40 sunt frecvente în întreaga Sahara.

Hidrografia.
Africa se caracterizează prin fluvii şi lacuri mari dar şi prin întinse zone endoreice (1/2 din continent). Cele mai importante fluvii sunt :
1. Nilul –cel mai lung fluviu al lumii
2. Zair
3. Niger
4. Orange
5. Senegal
Pe lângă acestea se pot enumera si lacurile tectonice ale căror apă este dulce excepţie făcând lacul Ciad situat în zona semiaridă care este de o adâncime redusa dar apa sa este sărată.

ANGOLA Capitala: Luanda Denumirea oficiala: Republica AngolaPopulaţia: 11, 5 milioane locuitori (1999)Oraşe principale: Huambo, LobitoLimba oficiala: portughezaLimbi principale: ombundu, kimbundu, kikongSistem politic: democraţie, numeroase partide, sistem prezidenţial puternicAşezarea geografică: stat in Sud-Vestul Africii, cuprinzând si Cabinda*, la Nord de gurile fluviului ZairRelief: podiş înalt, străbătut de lanţuri montane si o câmpie litorala joasaClima: subecuatoriala; păduri tropicaleMoneda: kwanzaSuprafaţa: 1.246.700 km pătraţiReligie: credinţe indigene; romano-catolici, protestanţi Sărbătoare naţionala: 11 noiembrie (Ziua Independentei).

Succes!
Sper ca te-am ajutat.

| Lizze11 a răspuns:

Angola, Zambia, Namibia, Zimbabwe si Mozambic Africa, in sudul Zairului