| LoveÈℓa a întrebat:

Cine isi aminteste in fiecare dimineata ce a visat?
Inainte nu prea imi aminteam dar acum ma trezesc numai cu gandu la visele alea.Si am o senzatie ciudata ma obosesc visele mai ales ca de dimineata deja incep sa ma stresez. Cum am spus inainte nu prea imi aminteam si vroiam sa pot sa-mi le amintesc deoarece am citit pe net ca poti avea un vis lucid (sti ca esti in vis )doar daca iti poti aduce aminte visele astfel ti-e mai greu si dupa vreo 2 saptmani am avut un vis lucid si de atunci imi amintesc aproape in fiecare dimineata visele. Adica mi-a placut visul lucid am zburat de pe scola in fine faceam ce vroiam fara insuportabilele legi ale fizicii acum nu mai am vise lucide dar imi amintesc visele (normale) si ma agaseaza.Vi s-a intamplat si voua asa?
(Stiu ca sunt 2 intrebari a doua e doar suplimentara sa-mi raspunda doar cei care au avut o astfel de experienta la a 2 intrebare)

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

1."Cine isi aminteste in fiecare dimineata ce a visat?"
Eu, dar nu chiar în totdeauna. Sunt şi zile în care mă trezesc şi nu mai ştiu ce am visat, dar se vede că am visat, deoarece, în acele zile mă trezesc greu. Am citit şi eu, că în timp ce tu dormi, şi crezi că eşti într-o stare de repaus total, mintea ta, de fapt, procesează tot felul de lucruri, care se transformă în vise, şi visele sunt împărţite în anumite perioade. Una dintre ele, REM. Dacă te trezeşti după 10 minute de la REM, nu îţi mai aduci aminte de ce ai visat.

Pa, pa!

2 răspunsuri:
| maria4567 a răspuns:

Pai...mihaela eu nu prea patesc sami uit visele dar uneori ma supara faptul ca pe cand sa vad sfarsitul visului ori mai trezesc eu ori ma trezeste altcineva asa ca ce sa-i faci am mai patit cand uitam visele frumoase dar mi le aminteam pe cele urate nu stiu de ce

| blueangel99 a răspuns (pentru maria4567):

Pentru că întâmplările triste se fixează mai profund în subconştient.