| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu imi aduc aminte visele in totalitate? Abia daca visez vreodata ceva. Iar cand insfarsit visez, dimineata nu mai stiu ce am visat. Iar cand am vise lucide, ma trezesc foarte obosita. De parca nici nu as fii dormit. Cum sa fac sa imi aduc aminte visele?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Ţine un jurnal al viselor. Când te trezeşti, te concentrezi să îţi aduci aminte cât poţi din vis, şi scrii repede undeva, măcar pe scurt, ce ai visat. Ai grijă doar, să scrii doar ce îţi aminteşti, să nu laşi imaginaţia să completeze visul, chiar dacă asta uneori se întâmplă fără să vrei. În timp ar trebui să vezi că îţi vei aduce aminte de tot mai multe vise.
Nu e o chestie mult prea bună să-ţi aduci aminte de toate visele, pentru că un om poate avea între 3 şi 7 vise pe noapte, lucru ce solicită creierul. În loc să se odihnească, creierul va trebui să lucreze să memoreze visele.
De aia te trezeşti obosită când ai vise lungi şi complicate, pentru că nu are timp creierul să se odihnească, trebuie să lucreze.

10 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Îţi doresc tsunami de coşmaruri.

| cristi202 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ai avut tu cumva tsunami de cosmaruri, ca sa ii doresti si ei?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru cristi202):

Eu n-am coşmaruri. Sau probabil pentru mine ălea nu-s coşmaruri, sunt doar vise în care nu iese cum aş fi vrut, dar mă trezesc şi se rezolvă.

| Diiisclosure a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ăăă. Nu prea am coşmaruri. Nu ai decât sa-mi doreşti, oricum nu am prea des visuri. :*. Thanks a lot.

| cristi202 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Pai de aceea, ca tu nu ai cosmaruri, vorbesti asa. Dar ia sa fii avut unul de pe urma caruia sa te trezesti lac de sudoare, cu un sentiment neplacut de nedescris, si care sa te urmareasca zile in sir. Oare ai mai dori "tsunami" de cosmaruri altuia, stiind cum e sa ai tu doar unul?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru cristi202):

E doar un vis. Eu nu cred în aşa ceva. În 5 minute, oricât de oribil ar fi, oricum îl uit, sa nu-mi mai pasă de el.

| cristi202 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Frumos. Inseamna ca ai puterea de a uita mereu. Dar nu toti o au, ci unii ramin amprentati de ceea ce viseaza.

| WhatheWow a răspuns:

Problema e foarte complicata si incerc sa-ti explic pe scurt fenomenul :
Faptul ca nu-ti amintesti visele e un lucru bun, de cele mai multe ori caci inseamna ca partea din creier care se ocupa cu stersul informatiei excesive functioneaza bine iar evenimentele din viata ta nu sunt chiar atat de dramatice si nici pline de "surprize " pentru a te marca in asemenea masura incat sa se intipareasca in mintea ta si sa nu poata fi sterse. Atunci cand totusi visezi si spui ca esti obosita e din cauza ca ai visat ceva legat de anumite lucruri care te-au marcat anterior si, cum s-ar spune, traiesti visul cu intensitatea cu care ai fost marcata.
Daca vrei totusi sa-ti antrenezi mintea pentru a-ti aminti visele incearca, noaptea sa dormi, in reprize de cate 30 de minute.
De exemplu : te culci dupa ce in prealabil ti-ai pus ceasul sa sune dupa 30 de minute; asta poti s- o faci de doua trei ori pe noapte. Unde dormi, incearca sa nu ai lumina, sa nu privesti spre geam cand te trezesti, adica sa incerci sa nu-ti distragi atentia de la ceea ce ai visat. Pune-ti iarasi ceasul sa sune dupa o jumatate de ora si gandeste-te la ceea ce ai visat anterior pana ce adormi din nou si o sa vezi ca dupa o luna ajungi sa-ti amintesti 70% din vise.

| LucidDreamer a răspuns:

Am dat drumul unui blog pe aceasta tema, il gasiti aici: http://controlul-viselor.blogspot.ro/

Va voi invata pas cu pas cum sa ajungeti la visarea lucida!