| princess92 a întrebat:

Cine poate sa imi spuna si mie cateva caracteristici lae lunii noiembrie? ...de exemplu: cum se mai numeste, cum e noaptea, ziua; temperaturi, etc,

Răspuns Câştigător
| c0rn3l1uss a răspuns:

Numele lunii noiembrie vine de la cuvântul latinesc novem, nouă, pentru că luna noiembrie era a noua lună în calendarul roman.
În România, luna noiembrie, popular, se numeşte Brumar.Este timpul brumei, sunt însămânţate toate grânele de toamnă şi totul este gata pentru iernat.
Temperatura medie 4, 2 grade.

happy