| lidia4gsus a întrebat:

Cine stie care este propozitia care contine toate literele alfabetului?

Răspuns Câştigător
| superpissy40 a răspuns:

The quick brown fox jumps over the lazy dog.

3 răspunsuri:
| Mikasa a răspuns:

Cred ca da, uite propozitia: " Alfabetul limbii romane este urmatorul :a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x, y, z". E o propoitie si cuprinde toate literele alfabetului, nu?

| minz156 a răspuns:

O propozitie care cuprinde toate literele se numeste o "pangrama". O pangrama din limba romana este: Muzicologă în bej, vând whisky și tequila, preț fix. De asemenea gasesti mai multe pangrame din alte limbi (engleza, franceza etc) pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Pangram%C4%83.