| Goomi a întrebat:

Cine stie expresii japoneze care apar in anime sus la nota gen nota:flukz- foarte norocos stiti voi. FUNDA!

2 răspunsuri:
| alexutza100 a răspuns:

Foarte des intalnite sunt expresile care exprima multumirea si intristarea de obicei ce le tot uzul ca si multumesc=arigatou, imi pare rau=Gomen ne, cat si cele care sunt exprimate prin respectul pe anumite intervale ale zilei: buna dimineata=Ohayogozaimasu, buna ziua=Kon nichiwa(des utilizat in aproape orice convorbire) si buna seara(mai rar intalnita )=Konban wa. Alta ar mai fi eu sunt= watashiwa. Sunt multe expresii japoneze gen Watashi wa anata o aishite= te iubesc, toate acestea sunt mai frecvente si sunt mult mai multe depinde de ce vrei tu si dintre cele date pe care le sti. EU cunosc mult mai multe deoarece ma uit la anime-uri si odata ce le auzi de mai multe ori retii fara sa te fortezi sa le inveti, aici depinde cat de hotarata esti tu sa le inveti

| Goomi explică (pentru alexutza100):

Eu as vrea sa invat cateva din acelea