| DarkShina5566 a întrebat:

Cineva mi-a pus ca limba portugheza este aceeasi cu cea braziliana.Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| rooxy01 a răspuns:

Da in brazilia se vorbeste portugheza. pentru ca brazilia a fost colonizata de portugalia... nu e fix la fel dar se aseamana foarte mult. cum e si romana are si dialecte asa si portughezawinking te-a multumit raspunsul?

5 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Sunt doua dialecte. Nu exista braziliana, doar portugheza. happy

| qwerty21 a răspuns:

Sunt 2 dialecte.unu din portugalia, unu in brazilia
limba e tot aia.
dar e cum sunt moldovenii si ardelenii, vorbesc putin diferit

| maite13 a răspuns:

Nu exista limba braziliana, in Brazilia se vorbeste potugheza

| cristinapasager a răspuns:

Nu exista limba braziliana. In Brazilia se vorbeste portugheza.

| manyoalex a răspuns:

Nu este adevarat; sunt mai diferite decat romana si chinezabig grin. Am glumit, nu exista braziliana; in brazilia se vorbeste portugheza