| 757474 a întrebat:

Portugheza e limbă slavă? Nu de alta dar mi se pare ca seamă cu rusa

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ia un dictionar portughez-rus si compara cuvintele.
Daca gasesti cel putin 10% din cuvinte (nu internationale! ) identice sau macar asemanatoare, atunci se poate vorbi de asemanare.

| darrio2007 a răspuns:

Se vede ca ai „cunostinte vaste" despre limbile straine. Nu se aseamana deloc una cu alta.

| darrio2007 a răspuns:

Nu m-am referit la faptul ca sunt vânjos, ci la respectul reciproc. Respectul nu tine cont de anul in care ne aflam. Dar, asta e, daca tu atât poti, e clar ca trebuie sa ma opresc aici.

| 757474 explică (pentru darrio2007):

Ok, am înțeles, e greșealaea. Scuze si o zi frumoasă!

| darrio2007 a răspuns (pentru 757474):

Pentru putin!

| darrio2007 a răspuns:

Este doar un copil imatur. Nu e cazul sa continui un dialog cu asemenea specimen.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru darrio2007):

Corect, ave ti perfecta dreptate, multa sanatate.

| darrio2007 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Sanatate si tie, Cristi!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru darrio2007):

Vă multumesc!

| darrio2007 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cu placere!

| RoCkKiD a răspuns:

Nu, este tot latina.

Singurul motiv pentru care suna la fel e ca au o niște caracteristici fonetice similare, mai exact ambele limbi tind sa ignore niste vocale din cuvine asa ca suna la fel chiar dac anul se inteleg unii cu altii.

Clipul de mai jos explica mai pe larg povestea.

https://www.youtube.com/watch?v=Pik2R46xobA

| alina2k18 a răspuns:

LOL, e limba latinawinking seamana un pic la accent cu rusawinking atat

| Furnicuta000 a răspuns:

Originea e mai putin importanta. Portugheza e oficial o limba latina care se aseamana foarte mult cu spaniola dar si cu italiana si destul de mult cu restul limbilor latine, dar prinuntia e un pic mai ciudata, de asta ai impresia ca e o limba grea. Dar nu este asa, daca o sa inveti bine spaniola, italiana si franceza, o sa vezi ca o sa intelegi foarte multe cuvinte din portugheza fara sa fi studiat vreodata aceasta limba

| Digikey a răspuns:

Sa nu ai boala lui Meniere, deoarece portugheza este o limba romanica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hăhăhăhăhăhăhă lol

| Speranta12 a răspuns:

Portugheza face parte din grupul limbilor latine. Cauta si tu pe net de grupul limbilor de origine latina.

| Alexandrionelu a răspuns:

Flamanda este doar un dialect de olandeza. Diferențele sunt mai mult de pronunție. Flamanda veche conținea și cuvinte preluate din franceza, dar este aproape dispărută.