| Frumusika24 a întrebat:

Cn stie cum se calculeaza perimetrul unui patrat cu aria de 961 cm, dar nu vreau doar rezultatul, ci sa vad cum ati facut. Fundaaaa

Răspuns Câştigător
| Cristea a răspuns:

Paaai...aria = latura la puterea a doua, deci calculezi radical din 961 si ai sa obtii valoarea unei laturi. perimetru = suma tuturor laturilor deci perimetru = 4x latura (valoarea obtinuta la radical din 961). radical din 961 este 31, si perimetrul este 31x4=124

9 răspunsuri:
| cristiana101 a răspuns:

Nu stiu.

| Frumusika24 explică:

Ms pentru raspuns love struck

| EllyFMS a răspuns:

Aria este Latura la 2. deci. 961 la 2 = 923521 cm patrati.

| EllyFMS a răspuns:

Aa. scuze. nu am citit bine intrebarea. faci radilcal din 961. adica 31. si dupa calculezi perimetrul. adica 4l. 4x31=124

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se calculeaza latura adica scoti radical din 961 dupa care aflii perimetru care este de 4*latura simplu laughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiam nici eu10 am trecut la mate cu ajutorul tau aceeasi problema am avut si eu. kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paaai...aria = latura la puterea a doua, deci calculezi radical din 961 si ai sa obtii valoarea unei laturi. perimetru = suma tuturor laturilor deci perimetru = 4x latura (valoarea obtinuta la radical din 961). radical din 961 este 31, si perimetrul este 31x4=124

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema acum, 20 ianuarie 2011 ora:17:54 si m-ati ajutat sa o rezolv, mersi