| DeniiMeow a întrebat:

Copilasi, am si eu o intrebare. Este buna de ceva supa de varza? Am auzit ca poti slabi chiar foarte mult, cu ajutorul ei si bineinteles, sport.Eu as vrea pana in Decembrie sa o tin, credeti ca as putea da jos cam 10 kg? Plus ca o sa mai fac si miscarebig grin.So?!

Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Nu fiecare reactioneaza la fel la anumite tipuri de regim nu trebuie sa mananci si tu acelasi lucru numai pentru ca nu stiu cine a mancat si a slabit nu stiu cat, fiecare organism are proprietetile lui e unic nu poti face la fel poate tu ai mai multe vitamine lipsa si aceasta dieta te va epuiza si mai mult nu trebuie sa supui organismul la tot felul de chinuri pentru ca va intra in autoaparare si tot ce vei manca se va tranforma in depozite de grasime pentru el cand nu i vei da de mancare decat varza etc.el se va proteja si cand o sa termini regimul o sa isi puna singur dublu inapoi, asa ca eu zic sa urmezi exemplul meu care a mers de aproape 3ani sant la fel si inca am slabit fara efort cateva kg in ultima vreme si ma simt foarte bine si analizele perfecte fara diete si regimuri grele pentru organism.Asa ca eu am inceputi sa fac ordine in meniul meu acum 3 ani aproape si am hotarat sa nu mai rontai nimic intre mese ca inainte mancam dulciuri multe si tot felul mananc perfect normal de toate DAR am umblat mult la portii nu mai mananc portiile care le mancam inainte portiile sant cele mai importante daca mananci mai multe calorii decat consumi clar ca ele se vor transforma in grasime pentru organism pentru ca nu le va putea arde metabolismul si le lasa ca si grasime in corp asa ca tot ce trebuie sa faci e sa reduci portiile mult,sa renunti la dulciuri daca iti pac mult nu mamanci in fiecare zi ci doar mai rar si foarte putin nu mai mananc o tabla de ciocolata ci doar cateva patratele asa si tu mananci cat mai atent de toate poti manca dar putin fara abuz mancarurile mai nesanatoase le reduci mult doar asa mai rar de pofta (cartofi prajiti) mananci mesele cat mai regulat si niciodata sa te saturi de tot sa simti ca ai mai manca ceva dar nu mai mananci,fructe multe nu sucuri cumparate ci apa minerala,plata,suc stors in casa,nu carne grasa inlocuieste cu piept de pui,sau alta carne,lactate iaurturi intre mese ca gustare,cereale cu lapte cand simti ca nu mai poti de foame poti sa inlocuiesti ceafa de porc cu un bol de cereale cu lapte,deci esti atent ce mananci si cat asta e secretul si incet organismul se va obisnui sa mananci portii mult mai mici astfel nu ai de unde sa mananci calorii in plus si el se va ocupa sa le arda ca sant putine nu sa le transforme in grasime, daca mananci sanatos cat de cat inlocuiesti doar modul de preparare nu scoti alimentul efectiv din meniu micsorezi portiile, faci sport miscare cat de cat macar 30min pe zi de mers pe jos mai rapid ai 5 mese pe zi 3 principale si 2 gustari intre ele vei vedea ca slabesti incet da sigur organismul nu se va epuiza pentru ca tu il vei da necesarul zilnic de vitamine,minerale calorii numai ca in portii mai mici de mancare miscarea te va ajuta si ea in plus si o sa fie bine eu asa am facut si acum mananc si dulciuri si putina slaninuta cand mi pofta si nu mai pun pe mine s-a reglat in timp metabolismul si daca nu fac abuz se mentine daca la o masa am mancat putin mai bine si am avut pofta de ceva cu mai multe calorii cealalta masa care urma mancam mai leger sa nu acumulez atatea calorii dar gustam din orice din toate putin mereu. supele trebuie sa le mananci zilnic te mai ajuta la foame si au vitamine de la zarzavaturi supa de varza si pastai ajuta foarte mult in dizolvarea grasimilor in corp poti sa le alternezi cateva zile una apoi alta apoi de zarzavat apoi de carnita slaba de pui cu orez si orezul e bun dar nu portie mare cam astea sant principiile principale sa poti slabi vointa,portii mici,de toate de gustat cate putin si nu toate odata de gustat, miscare, puterea mintii e cea mai impotanta in a slabi poti sa slabesti usor cu puterea mintii daca iti spui asta in minte mereu asa va fi eu asa am zis vreau sa slabesc si o sa slabesc si in 2-3luni am slabit 7kg si 9cm din talie mancand de toate si potii mai mici si acum am ajuns de la 87in talie la 73cm si de la 60 la 50kg si ma simt bine nu sant bolnava nu am lipsa se vitamine nimic daca imi spui un email o sa iti trimit lectia cum sa slabeste cu puterea mintii si este exact ce am zis eu si am facut eu fara sa fi citit inainte acea lectie care de fapt am citit-o doar acum recent si m-am regasit in acele metode foarte bune deci lasa dietele si vointa miscare macat putin si des si o sa slabesti sanatos. succes! daca mai e ceva sant aici sa te ajut happy

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna Deniiiiiiihappy

Dieta cu supa de varza

Daca se apropie o ocazie speciala, sau daca vrei pur si simplu sa slabesti in scurt timp, dieta cu supa de varza poate fi ideala pentru tine. Cu cat mananci mai multa supa, cu atat slabesti mai mult.

Desi nu poate fi utilizata pe termen lung, dieta cu supa de varza te va ajuta sa-ti recapeti rapid silueta inainte de a adopta un program de nutritie mai echilibrat pe termen lung.

Aceasta dieta de 7 zile - saraca in grasimi si bogata in fibre- are efecte vizibile in scurt timp, dar nu este indicata pe termen lung.

Ingredientele pentru supa de varza:

- 1 varza, taiata sau tocata marunt
- 2 cepe, taiate
- 500 g pasta de tomate
- 2 ardei grasi
- 2 fire de telina
- piper
- verdeata proaspata, tocata
- 6 morcovi, taiati
- 200 gr de pastai
- o jumatate de ceasca de otet balsamic (optional)
- condimente pentru supa

Ingredientele pot fi folosite in orice proportie, in functie de preferintele fiecarei persoane.

Preparare

Puneti toate legumele intr-o oala si acoperiti cu apa. Cand fierb, adaugati condimentele pentru supa si mai lasati inca 10 minute la foc mic. Acoperiti oala, dati focul mai incet, si lasati sa fiarba pana cand toate legumele devin moi. Adaugati piperul si verdeata tocata.

Supa poate fi consumata oricat de des si in orice cantitati. Vara, supa poate fi servita rece, fiind extrem de racoritoare.

In fiecare zi a saptamanii puteti consuma anumite alimente, printre care cartofi, suc de fructe, numeroase legume si carne (doar in 2 zile).

Ce mai puteti manca in cele 7 zile de regim:

Ziua 1: Fructe (cu exceptia bananelor).
Ziua 2: Legume crude sau preparate. De exemplu, un cartof cu putin unt.
Ziua 3: Legume si fructe (cu exceptia cartofilor si a bananelor).
Ziua 4: Banane si lapte degresat -serviti pana la 8 banane si 8 pahare de lapte degresat in aceasta zi.
Ziua 5: Carne de vita sau pui fara piele si/sau peste. Trebuie sa beti 8 pahare de apa si puteti consuma 6 rosii. Dar mai ales, nu uitati sa serviti cel putin o portie de supa.
Ziua 6: Carne de vita, carne de pui fara piele sau peste si legume. Beti 8 pahare de apa si mancati cel putin o portie de supa.
Ziua 7: Orez brun, legume si suc de fructe fara zahar.

Avantajele si dezavantajele dietei cu supa de varza

Avantajele dietei:

Slabesti rapid, consumand alimentele permise in acest regim in orice cantitate. Desi dieta nu dureaza decat 7 zile (si nu trebuie sa fie prelungita), poate constitui un punct de plecare spre o alta dieta mai echilibrata din punct de vedere nutritiv.

Dezavantajele dietei:

Unele persoane sunt de parere ca supa de varza este fada, fara gust. Altele s-au plans de stari de ameteala, slabiciune si scaderea puterii de concentrare.

| pwp a răspuns:

Slabeste.dar la gust e oribila!

| Ramonaaaa a răspuns:

Nu stiu daca este eficienta dar poti citi despre ea, cate ceva aici :
http://www.eva.ro/......-3052.html
Poate daca tii aceasta dieta va merge, bineinteles in combinatie cu sport.

| MeJustMeAndStop a răspuns:

Da,din câte ştiu eu varză slăbeşte. Puteţi consuma zilnic salată pentru o perioadă scurtă de timp (trei zile sau patru), (diferite sălături) dar numai atât, vă va ajuta să slăbiţi cât de puţin dar va ajuta.happy. ...eu zis să încercaţi supă de varză şi sport.happy ...cred că va funcţiona.big grin

Întrebări recente