| Drunkenhearts a întrebat:

Cu ce se ocupa mai exact un fiziokinetoterapeut? si care sunt studiile necesare pentru a lucra in acest domeniu?

1 răspuns:
| Amilik a răspuns:

BALNEO-FIZIOKINETOTERAPIE ŞI RECUPERARE
MEDICALĂ
Balneofiziokinetoterapeutul lucrează direct cu pacientul
copil sau adult pentru:
- ameliorarea durerii
- ameliorarea mişcărilor corpului după diferite traumatisme
- ameliorarea nevoilor fundamentale – de nutriţie,
comunicare, viaţă afectivă)
- îmbunătăţirea condiţiei fizice şi a antrenamentului la efort
- profilaxia bolilor şi promovarea stării de sănătate – la copil,
adult sănătos, gravidă, etc.
Pentru a deveni fiziokinetoterapeut trebuie sa urmezi facultatea de medicina care are aceasta sectie sau sa faci niste cursuri la o scoala post-liceala. Depinde in ce oras stai si care sunt posibilitatile materiale.