| fuckThisLife a întrebat:

Cum a-ti putea compara atributiile institutiei din anii 1859-1918 cu cele din zilele noastre?happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania Moderna,institutia centrala care subordona alte institutii a fost monarhia,fiind si o forma de guvernamant a Romaniei Moderne. Odata cu declararea primei constitutii dupa model belgian,Principatele Unite ale Valahiei si Moldovei, care se vor numi astfel pana in 1878, dupa Razboiul de Independenta, modernizarea a inceput in Romania.
Datorita conducerii monarhale a lui Carol I,toate instituiile statului se vor schimba:in locul domnitorului apare regele, aparitia primelor fabrici si uzine in spatiul romanesc,modernizarea drumurilor s.a.m.d.
Puterea,ca in orice stat democratic modern era impartita:
puterea legislativa executata de parlament
legislativa de rege
si judecatoreasca de catre curtile si instantele de judecata.
Statul se conducea pe urmatorul principiu: regele domneste,dar nu guverneaza, ceeea ce reda autoritatea limitata a monarhului.
Incepand cu anul 1990, autoritatea conducatorului (a presedintelui) se diminueaza, datorita democratiei contemporane.
Toata puterea este in mana poporului, iar institutiile publice ale statului romanesc democratic se subordoneaza nevoilor poporului.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti promit ca in cursul zilei de azi, 14 februarie 2012 eu iti voi face comparatiile.