| ah6624181 a întrebat:

Credeti ca s-ar putea bate o corabie din anii 1700-1750 cu o nava de razboi din zilele noastre, gen o corabie de aia mare cu multe, multe tunuri gen un man'o war de prin 1750 cum e HMS Victory?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Hai ca esti amuzant.

| romeo78 a răspuns:

Hahaha! Cea mai bună poantă!
E ca și când ai compara un taur, cu un tăuraș. Ghici răspunsul!
În primul rând o singură rafală de gloanțe incendiare, ar rezolva problema imediat. Erau corăbii din lemn, ușor inflamabile. Apoi, manevrabilitatea lor în comparație cu un vas modern este zero.
Căutați pe Google despre vasele de la 1700 și veți vedea cum erau construite.

| johnnny123 a răspuns:

Numai daca prin "a se bate" intelegi ca nava moderna ar scufunda-o pe cea veche cu un singur proiectil lansat din afara razei vizuale a navei vechi. Corabia din 1700 nici macar nu ar sti ce a lovit-o, la propriu.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur ca da, o sa ii zgarie vopseaua si o sa se oftice marinarii

dude, FFS, o corabie din ziua de azi, trage un singur foc din tunul din fata si cum precizia e ABSOLUTA i-o trage direct in magazia cu praful de pusca si face corabia ailalta bum si... GATA!
nici macar nu vreau sa incep sa iti descriu ce bucatele mititele sa iti bagi piciorul in ele ar face o torpila

ce spui tu e ca un copil care vine cu o prastie cu bolduri, care ustura rau, fata de un soldat in body armor si cu o mitra... un mini-gun
https://www.google.com/search?q=mini+gun

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Proiectilele de azi sunt mult mai puternice. Nava lui Barbă Neagră s-ar scufunda imediat ce băieții moderni și-ar lansa torpila. Aveau și ei tunuri, desigur, dar ghiulele lor pot cel mult să ia puțină vopsea de pe carcasa de metal a navei moderne.