| NICKSOOO a întrebat:

In fizica... ce inseamna volumul deslocuit de corp?

Răspuns Câştigător
| maria11579 a răspuns:

Volumul deslocuit de corp reprezinta volumul pe care corpul scunfundat il ocupa intr-un lichid, spre exemplu.

1 răspuns:
| white_2190 a răspuns:

Legea lui Arhimede sau principiul lui Arhimede este o lege a staticii fluidelor, care afirmă că un corp scufundat într-un fluid este împins de către fluid, de jos în sus, cu o forță egală cu greutatea volumului de fluid dislocat de către corp. Această forță se numește forță arhimedică sau forța lui Arhimede. A fost descoperită în mod empiric de către Arhimede în sec III î.Hr. și demonstrată în sec XVI. Uzual se poate vorbi și de legea plutirii corpurilor, deși, - important -, nu toate corpurile scufundate ajung să plutească datorită forței arhimedice.
Forța arhimedică apare în situația în care sistemul este plasat într-un câmp gravitațional și are aceeași direcție și sensul opus direcției câmpului gravitațional. Punctul de aplicație al forței arhimedice este centrul de masă al fluidului dezlocuit de corp. Valoarea și direcția forței arhimedice nu depinde de forma sau densitatea corpului.
Legea lui Arhimede este denumită astfel în cinstea savantului antic grec Arhimede.