| wizard_cristi a întrebat:

Cum credeti ca poate fi rezolvata conjectura lui Goldbach?

Răspuns Câştigător
| catalinten a răspuns:

Uite o lista cu problemele de matematica nerezolvate:

http://en.wikipedia.org/wiki/Unsolved_problems_in_mathematics

5 răspunsuri:
| georgehari a răspuns:

Dacă ar şti vreun român, m-aş declara mîndru de ţara şi poporul meu. Dacă ai tu o soluţie, nu ezita să o publici online.

| catalinten a răspuns:

Pai nu a fost rezolvata inca, desi au trecut 250 de ani de la enuntarea ei:
http://en.wikipedia.org/wiki/Goldbach's_conjecture

Cam zona aceasta a fost rezolvata prin anii '90 Marea Teorema a lui Fermat. Vezi cartea lui Simon Singh despre respectivul subiect, daca te intereseaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratele meu sustine ca a rezolvat conjectura lui Goldbach.Cum se poate contacta editura pentru recompensa sau ca sa verifice daca a rezolvat corect sau nu? Va rog sa-mi raspundeti pe mail :nicomarin21@yahoo.com.

| mihail27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Conjectura a fost demonstrata acum 40 de ani de un chinez si demonstratia are 120 de pagini.

| mihail27 a răspuns:

Conjectura a fost demonstrata acum 40 de ani de un chinez si are 120 de pagini.