| wizopo2 a întrebat:

Cum este profilul mate-info? Am auzit ca este greu si de aceea as opta pentru stiinte sociale. Totusi mi-ar placea sa invat informatica pentru ca ma pasioneaza calculatorul, dar problema e matematica chiar daca am media 9 la ea. La fizica si chimie ma descurc foarte bine, la bio binisor, iar la limbi, istorie si geogra am 10. La mate, cand fac exercitii acasa le fac pe toate corect, iar la teste le gresesc cu duiumul chiar daca sunt la fel. Deci ce sa aleg?

Răspuns Câştigător
| Dash a răspuns:

Mate-info e un profil groaznic (ma bucur ca am scapat de el)
In toate celelalte domenii invati ceva util, dar aici iti toarna invatatura pe gat cu forta (matematica) fara sa-ti spuna la ce-i buna.
Vei face 5 ore de mate pe saptamana, asta insemnand ca ai teme in fiecare zi, nici de week-end nu poti sa te bucuri. E pur si simplu dificil sa faci fata. Dar daca tu ai inclintie spre matematica merita sa incerci.

Cat despre informatica... din pacate accentul se pune mai putin pe materia asta.

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Calculator fara matematica nu se poate.

| Carina1995 a răspuns:

Cu toate ca te pasioneaza informatica in a 9-a o sa te bata la cap cu un program Turbo Pascal sau C++ care nu iti servesc la nimic. ce e mai interesant la info e partea in care o sa inveti sa faci pagini web...in a 9-a e naspa rau...