| MeGusta23 a întrebat:

Cum pot adormi mai repede seara? eu stau in pat in liniste dar adorm greu.nu stiti vreo metoda prin care sa adorm mai repede? multumesc anticipat!

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fa niste flotari pana obosesti asa dormi mai usor.

| eXtreme21 a răspuns:

Salut!
Cea mai buna idee este sa te trezesti de dimineata, cel putin la ora 7 si sa faci si activitati pe parcursul zilei, nu sa stai degeaba si seara vei fi obosit si vei adormi imediat. Sper ca am putut sa te ajut.

| lallalle a răspuns:

Numara oitzehee hee

| blackwidow a răspuns:

De cand ai aceasta problema? Si mai ales cati ani ai? Poti suferi de insomnie, care nu e o chestie cu care sa te sfatuiesti cu noi. Incearca initial sa nu mananci tarziu(asta daca o faci), ci cu minim trei ore inainte sa te culci. Culca-te in fiecare seara timp de o saptamana la aceiasi ora si vezi daca are vreun efect. Daca nu are, incearca sa-ti iei niste tinctura de valeriana, este un hiptonic(somnifer adica), nu foarte puternic care te poate linisti. Daca nici asa nu merge, te sfatuiesc sa te duci la doctor, pentru ca problema ta este ceva medical si iti trebuie un tratament serios cu medicamente.

| InsaneDoll a răspuns:

Numara oitele:X

| DexterKill a răspuns:

Bea ceai de mac. Vezi ca e cam greu de gasit ca cica nu este voie sa se vand in cantitati mari deoarece este un fel de drog somnifer

| SonataArctica a răspuns:

Inainte de ati raspunde la intrebare, as vrea sa depistez motivul pentru care nu poti adormi.De exemplu,poate ai o problema sentimentala, poate te ingrozeste gandul ca,, ea'' nu te iubeste.Sau pur si simplu in subconstientul tau se desfasoara ceva ce te impiedica sa adormi.Mai este o problema. Daca tu te scoli la ora 13:00, normal ca seara nu-ti va mai fii atat de somn.
Cateva metode simple si eficiente pentru a avea un somn ca de bebelus iti voi da eu:
Inainte de culcare bea o cana de lapte cald(sau ceai,dar de preferat lapte)

Nu manca carne cu o ora inainte de culcare.
Nu mai sta la calculator sau la televizor pana la ora de culcare.
Inainte de culcare,lasa-ti plapuma,pernele si cearsaful afara,la aer curat,in niciun caz in miros de tutun sau aer poluat.
Asigura-te ca patul tau (pernele,salteaua)sunt destul de confortabile.
Inainte de culcare,blocheaza orice urma de lumina care iti poate perturba somnul.
Important este,ca,inainte de culcare, sa nu te gandesti la lucruri care te pot pune pe gandurithinking gandeste-te la ceva frumos, simplu...cum ar fi cainele tau(nu te gandi la el daca e bolnav sau mai rau...)Deci, eu cred ca ai inteles ideea-te ganddesti la lucruri care nu te pot supara sau sa te faca sa te framanti asupra lor.

Pai, succes si...
NOAPTE BUNA!big grin

| passenger a răspuns:

Nu dormi la pranz!

| adrianarp a răspuns:

Te uiti la tv. eu asa fac. sau incepi sa faci probleme la mate laughing

| GEORGE a răspuns:

Daca te trezesti dimineata ca mine la ora 11 nu vei reusi sa adormi repede.
trezeste-te la ora 8 cel putin si sa vezi ca seara vei fi suficient de obosit incat sa adorimi repede

| StelistaPanaLaMoarte a răspuns:

Pai te trezesti de dimineata, exista si cazuri in care unele persoane stau treze pana la acea ora si apoi pe parcursul zilei faci activitati, iar seara bea o cana de lapte cald [crede-ma o sa iti vina somnul] si apoi intinde-te in pat [poti stinge si televizorul, ca sa fie mai liniste dar acum cum vrei] relaxeaza-te si inchide ochii. Apoi gandeste-te la ceva frumos, ca si cum ai visa. Si o sa vezi ca in cateva minute vei adormiwinking Eu sunt obisnuita sa ma culc tarziu dar niciodata nu trece de ora la care ma culc si dimineata intotdeauna ma trezesc devreme.

| calexiandra a răspuns:

Eu ascult muzica si adorm happy incearca asa :d

| Morena30 a răspuns:

Uita-te la tv si seteaza-l sa se inchida in 15 minute sau in cat timp crezi tu ca vei putea adormi.Inainte sa te pui in pat bea o cana de ceai cald sau laptic.Sigur vei adormiwinking

| RaresA a răspuns:

Bea laptebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil esti foarte odihnit si de-aia adormi greu. Fa cat mai multe activitati in timpul zilei sa iti consumi energia. Somn usor happy

| jeleuriursuleti a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Nu poti adormi daca nu esti destul de obosit, daca n-ai stat treaz destule ore. Iesi si fa sport pana obosesti si dupa vezi ce repede adormi. Sau asculta muzica. Bea un ceai relaxant inainte de culcare. somn usor!

| Bica1453 a răspuns:

E simplu cantece de leagan

| Sanela a răspuns:

Imi place intrebarea,mama mea are capre si merge toata ziua cu ele,si cand vine acasa nici nu saluta se si pune in pat si deja sforaie, daca esti aproape de jud Caras Severin, vino la o aventura cu mama si mii de peripetii si ai sa vezi ce usori vei adormi

| MeGusta23 explică:

Seara stau la televizor in pat si adorm greu.in fiecare seara beau cate o cana de lapte cu cacao.probleme la mate mai lasa-le 2 luni. daca numar oitze mor de plictiseala nu adorm.voi incerca si cu muzica. ceaiul nu ma adoarme in nici un caz; parca as fimun la el cand e pentru somn.sunt din judetul neamt si tot de la tara dar n-am nevoie de capre caci am vaci si ma duc si le pasc seara 2 ore.cand am scoala ma scol la 7 iar in vacanta la 8.cand parintii nu-s acasa dorm pana la 6 cea ce e tare aiurea! cred ca ideea cu flotari e bunicica dar asa imi adorm mainile.mai astept raspunsuri.pa si NOAPTE BUNA!