| Adina a întrebat:

Cum pot face diferenta intre metafora si personificare?straight face thinking

Răspuns Câştigător
| iMustbeReallybored2beHere a răspuns:

O personificare este atunci cand sunt atribuite insusiri omenesti, unui obiect, etc. Ex: Creion Vesel, Copacii tristi.
O metafora inlocuieste un cuvant printr-o expresie, etc.
Ex: In loc de "luna" spui "regina noptii"
Intelegi?

6 răspunsuri:
| User a răspuns:

Personificare e cand obiectelor\animalelor li se atribuie trasaturi omenesti.

| Smile94 a răspuns:

Personificarea are ca semn de recunoastere "ca"iar metafora prezinta este intr-o maniera unica si cu multe figurii de stil

| Ađııa a răspuns:

Pai metafora este figura de stil care numeste un obiect nepoetic un obiect poetic. Ex: caietul elevului - oglinda mintii -> metafora

Personificarea atribuie unor obiecte insusiri omenesti.
Ex: Soarele zambeste.; Padurea tremura.; Luna priveste.

Sper ca te am ajutat. >big grin

| cinnamon a răspuns:

Metafora (din greacă: metapherin) este o figură de stil prin care se trece de la sensul obişnuit al unui cuvânt la alt sens, prin intermediul unei comparaţii subînţelese.

Personificarea este o figură de stil prin care li se atribuie lucrurilor, animalelor sau fenomenelor din natură însuşiri omeneşti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metafora e metafora dar personificarea e alt ceva.metafora e atunci cind se fac comparatii ascunse dar personificarea e atunci cind unui obect se aduc insusiri omenesti.

| Stinly a răspuns:

Metafora: Albina-sensul florii.
Personificare: Soarele canta
Unii mai incurca metafora cu comparatia.
Comparatie: Usor ca pana