| AtateaConditii a întrebat:

Mă încurc între metaforă, expresie și personificare. Da-ți-mi un exemplu din fiecare și spuneți-mi diferența. Mersi.

Răspuns Câştigător
| Daiana03 a răspuns:

METAFORA este o comparaţie sintetizată (concentrată) în care, în locul unui nume de lucru sau de fiinţă, se foloseşte numele altui lucru sau al altei fiinţe, dar dacă şi numai dacă cele două nume indică măcar o însuşire comună, fie adevărată, fie închipuită.
DE EXEMPLU : Când Eminescu scrie: „Toată floarea cea vestită a întregului Apus", „floare" înlocuieşte, de fapt, ideea „tot ce era mai ales, mai nobil".
EXPRESIA exprimă, de obicei în mod figurat, o idee.
DE EXEMPLU: A dat ortu' popii - a muri; A ajunge cuțitul la os - a ajunge într-o situație limită.
PERSONIFICAREA este o figura de stil in care se ofera insusiri omenesti obiectelor, animalelor, fenomenelor naturii etc.
EXEMPLE: padurea canta, soarele zambeste, stejarul strist.
Sper ca te-am ajutat. happy