| Adina23585 a întrebat:

Va rog frumos sa imi explicati care este diferenta dintre personificare epitet si metafora. le confund nu mai stiu ce sa fac! puteti ecxplica si figurile de stil? (va rog cu propriile cuvinte)

1 răspuns:
| Anduu123 a răspuns:

Nu ai de ce sa le confunzi happy
Personificare - Figura de stil prin care atribui unui obiect sau fenomen o insusire omeneasca
Epitet - Figura de stil prin care atribui unui subst o insusire mai deosebita
Metafora - O comparatie din care lipseste termenul comparativ ( ca, precum asemena ) happy
Sper ca te-am facut sa intelegi
Alte figuri de stil ar fi: enumeratia si comparatia happy Funda?