| anonim_4396 a întrebat:

Cum rezolv un exercitiu de genu'? :
Aflati nr a si b stiind ca : (a; b)=14 (c. m. m. d. c) si a x b = 1176
Funda!

Răspuns Câştigător
| Ancutss30 a răspuns:

Axb=1176
[a, b]=14=>14/a si 14/b=>a=14k si b=14p
14k x 14 p=1176
14(ca+p)=1176
ca+p=1176 : 14
Si dupa afli numerele prime ca, p iar dupa inmultesti 14 cu numerele ca si p in diverse cazuri[1, 2, 3, 4]inversatehappyFunda~

3 răspunsuri:
| Bacteriuță a răspuns:

@mirunika. esti toanta? stii ca ai greseli gramaticale cu, carul? stii ca nu ma intereseaza ce crezi?
sa te lamuresc acum : sunt a 8a, dar din pacate, uite ca mai uita omul si nu mai stie a face un exercitiu la mate, chiar si de a 5a sau a 6a.
Dar iti pot da peste bot oricand cu alte exercitii mai nasoale ca tine.winking

| oVeveritzaDulcexD a răspuns:

2 intrebari:
1) Ce inseamna (c. m. m. d. c)
2); este impartire?

| ღmirunikaღ a răspuns:

Esti clasa5-6? stiiai ca nai voie sa postezi intrebari despre sc? stiai ca poti aparea pe lista neagra a ultirizatorilor?